Can kaybı 20 bini bulur

7 Eylül 2020 Pazartesi - 14:07

  • SES Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, sürecin bu şekilde devam etmesi halinde Kovid-19 kaynaklı ve ilişkili ölümlerin sayısının 20 bini bulacağını duyurdu. 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, artan koronavirüsü (Kovid-19) vakalarına ilişkin yazılı uyarılarda bulundu. Sürecin bu şekilde devam etmesi halinde Kovid-19 kaynaklı ve ilişkili ölümlerin sayısının 20 bini bulacağı belirtilen açıklamada, “Sağlık Bakanı yaptığı açıklamalar ile amaçlarının vakaları ve ölümleri önlemek değil, vakaları ve ölümleri gizlemek olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.

Enfeksiyon hastalıkları ve solunum sistemi hastalıklarından kaynaklı yaşanan artışa dikkat çekilen açıklamada, “Sürecin sonbaharın gelişiyle bir kaosu da getireceği gerçekliği ortadadır. Sonbaharda gerçekleşecek yaygın solunum yolları rahatsızlıkları, Kovid-19 salgını ile birlikte ölümlerin artmasında rol oynayacaktır” diye belirtildi.

Sağlık çalışanları yetmez

 Bazı hastanelerde Kovid-19 testi pozitif çıkan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin çalışmaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Halkı bir girdap gibi içine çeken pandemide en büyük yükü omuzlayan sağlık emekçilerinin var olan sayılarıyla hızla artan Kovid hastalarını tedavi etmesine imkan yoktur. Unutulmamalıdır ki; sağlık emekçileri de hızla kontamine olmaktadır” denildi.

Sağlık Bakanlığı’na şeffaf olması çağrısı yapılan açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: “Derhal sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşamsal ve süreç içinde artarak devam eden sorunları çözülmelidir. SES Ankara Şube Yürütmesi olarak yetkililere bir kez daha işinizin halkın sağlığını korumak ve sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine güvenli çalışma alanları sağlamak olduğunu, vakaları ve ölümleri gizlemek ve duyurmak değil önlemek olduğunu hatırlatıyoruz.”

 

53 kişi daha yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsten 53 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Koca, bin 578 yeni vaka tespit edildiğini belirtti. Koronadan yaşamını yitirenlerin sayısı 6 bin 673’e, hasta sayısı 279 bin 806’ya yükseldi. Koca’ya göre; son hafta günlük hasta sayısı en çok artan iller; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan iller; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.