Çavuşoğlu, Stoltenberg ile görüştü

Dünya Haberleri —

22 Ocak 2021 Cuma - 16:37

  • AB’nin konuğu olarak iki gün Brüksel’de ağırlanan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de görüştü.

 

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri ile Brüksel'deki NATO karargahında yapılan toplantıda dün bir araya geldi. Çavuşoğlu, görüşmeden sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, ittifak içinde birlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Ülkemiz İttifakın caydırıcılık ve savunmasında kritik ve öncü roller üstleniyor. Afganistan’da ve Irak’ta NATO misyonlarını desteklemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, CNBC’ye verdiği demecinde, “Biden'ın yeni başkan olarak göreve başlaması müttefikler açısından yeni bir safhayı temsil ediyor çünkü Biden NATO'nun çok güçlü bir destekçisi” dedi. Stoltenberg, bu durumun NATO’yu daha da güçlendirmek için bir fırsat olacağını da sözlerine ekledi. NATO Genel Sekreteri, “Aynı anda birçok zorlukla karşı karşıyayız: Çin’in yükselişi, küresel güç dengesindeki değişim, Ukrayna’da komşularına karşı daha fazla güç kullanan iddialı bir Rusya’nın varlığı ve tabii ki değişmeyen terörist saldırı tehdidi” ifadesini kullandı. Stoltenberg, birlikte hareket etme vurgusunda bulundu.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.