Cenazeye saldırı

27 Mayıs 2022 Cuma - 16:15

Türk polisi saldırdı

Türk polisi saldırdı

  • Süleymaniye’de katledilen Kürt siyasetçi Mehmet Zeki Çelebi, Van’da son yolculuğuna uğurlandı.

Güney Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde 17 Mayıs’ta suikastla şehit edilen Kürt siyasetçi Mehmet Zeki Çelebi’nin cenazesi, sabaha doğru Van’a getirilerek, polis ablukasında toprağa verildi. Cenazenin defnedileceği Selimbey Mezarlığının tüm girişleri ve etrafı akşam saatlerinden itibaren polislerce ablukaya alındı. Kent girişine getirilen cenaze, polis tarafından durdurularak aileden sadece 15 kişi ile birlikte mezarlığa götürüldü. 

Mezarlığı ablukaya aldılar
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl ve İlçe yöneticileri, HDP milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Mehmet Sıdık Taş, kentteki demokratik kitle örgütü temsilcileri, Çelebi’nin aile bireylerinin yanı sıra çok sayıda kişi cenazeye katılmak için bir araya geldi. Cenaze törenine katılmak isteyenler polisler tarafından engellendi. HDP’li vekiller, polisin tutumuna tepki gösterdi.  HDP’li vekil Murat Sarısaç, “Burada, hem beni hem halkı engelliyorsunuz. Defin işlemi, en doğal haktır. Böylesi bir durum, hangi dinde geçerlidir. Hukuki olarak zaten suç işliyorsunuz, şimdi de dinen suç işliyorsunuz. Kürt halkını öldürüyorsunuz, ölüsüne de zulüm yapıyorsunuz. Bu zulmü asla kabul etmiyoruz. Cinayetin ortağı olduğunuz için izin vermiyorsunuz. Dünyanın en faşist ülkesinde böyle bir uygulama yok” dedi. HDP’li vekil Mehmet Sıdık Taş ise yasaklama gerekçesini kendilerine gösterilmesini talep ederek, “Burada yasaklama gerekçesini bile gösteremiyorsunuz. Kim öldürüyorsa o engelliyordur” diye tepki gösterdi.
 
Mezarlık kapısını kapattılar
 
Tartışmanın ardından mezarlık içerisine girmek isteyen yurttaşlar ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Mezarlık kapısını kapatan polis, saldırdı. Yurttaşlar, polisin saldırısını “Şehîd namirin” sloganı atarak protesto etti. 
 
Zulüm değil de nedir?
 
Polis ablukasında Çelebi’yi toprağa veren aile, halkın beklediği alana gelerek, açıklama yaptı. Çelebi’nin ağabeyi Fevzi Çelebi, “Kardeşim 13 yıldır sürgünde yaşıyordu. Doğduğu topraklara getirmek istedik fakat cenazesini bile toprağa vermemize izin vermediler. Bu zulüm değil de nedir? Polis yanıma gelip ‘ağzını açma’ diyor. Bu zulümden başka bir şey değildir, bu durumu da kabul etmiyoruz. Ailesi olarak bu hukuksuzluğun karşısındayız. Gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Mehmet Zeki Çelebi sadece ailesinin şehidi değil, tüm Kürt ve Kürdistanlıların şehididir” dedi.
“Şehîd namirin” ve “Bimre îxanet” sloganları atarak, yürüyen yurttaşlara, polis tekrar saldırdı. Saldırıya rağmen uzun süre slogan ve alkışlarla polisin engellemesi protesto edildi. MA/VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.