Zozan Çewlik, Garê’de yaşananları anlattı

9 Kasım 2020 Pazartesi - 16:43

  • Halk Savunma Merkezi Karargah komutanlarından Zozan Çewlik, 4 Kasım günü Garê alanında KDP güçleriyle yaşanan kısa çatışmayı anlattı.

 

 

Gerilla ve pêşmerge arasında gelişebilecek bir savaştan PKK’nin sorumlu olmayacağını söyleyen Halk Savunma Merkezi Karargah komutanlarından Zozan Çewlik, Garê’de yaşananlarla ilgili ”Kuşkusuz yaşanan bu olaydan üzüntü duyuyoruz. Bölgeye güç gönderilmesi, gerilla alanlarına operasyon düzenlenmesi konusunda da üzüntü duyuyoruz, çünkü tarihin tekerrür edilmesini istemiyoruz. PKK ve gerilla güçleri olarak hiçbir zaman iç savaş taraftarı olmadık” dedi.

ANF’ye konuşan Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlarından Zozan Çewlik, Garê’de gerilla ile KDP güçleri arasında meydana gelen olaya ilişkin HPG’nin zaten açıklama yaptığını, ancak KDP yetkililerinin devam eden çarpıtmalarına karşı nasıl geliştiği, tutumları ve bundan sonra nasıl olacağını anlattı:

KDP operasyonel güçleri, 4 Kasım günü saat 11.00’de Dihok’a bağlı Çemanke bölgesinde Garê Dağı’na iki koldan harekete geçti. Birinci kol, Çemanke hattından Garê Dağı’na; ikinci kol da Ertuş hattından Geliyê Qiyametê, Tepê Aslan olarak da bilinen hattan yöneldi. Operasyonel güçler, bu iki koldan gerilla noktalarına yöneldi. Bölgedeki halk ve KDP güçleri, bu bölgenin gerilla alanı olduğunu biliyor.

KDP güçleri uyarıldı

Gerilla noktasına yönelen güç operasyonel güçtü. Bölgede bulunan gerilla, soğuk kanlı davranıyor ve uyarıyor. Buna rağmen ilerlemeye devam ediyor ve gerilla noktaların içine kadar giriyor.

Gerilla kendini savunuyor

Bundan dolayı da gerilla kendini savunmak zorunda kalıyor. Gerilla alanlarına girdikleri için önceden savunma amaçlı bölgeye konulan mayın ilerleyen güçlerde patladı. 4-5 dakika süren temasın çatışmaya dönüşmemesi için Anakarargah Merkezi devreye girerek, talimat verdi. Orada yaşanan temas bu temelde engellendi, çatışmanın önü alındı. Yaşanan budur.

Bu olaydan üzüntü duyuyoruz

Kuşkusuz yaşanan bu olaydan üzüntü duyuyoruz. Bölgeye güç gönderilmesi, gerilla alanlarına operasyon düzenlenmesi konusunda da üzüntü duyuyoruz, çünkü tarihin tekerrür edilmesini istemiyoruz. PKK ve gerilla güçleri olarak hiçbir zaman iç savaşa yanaşmadık, taraftarı olmadık.

İmha konseptinde yer alıyor

Bu olayın gelişmesinden önce tüm kamuoyunun da bildiği gibi Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı, başta Sayın Mesud Barzani olmak üzere KDP’ye çağrıda bulundu. Kürtlerin parçalayarak soykırıma uğratılması planında yer almamaları için birçok çağrı yapıldı. Güney Kürdistan’ın birçok alanını işgal eden, en son Heftanîn alanına giren Türk devlet güçlerine karşı şimdiye kadar herhangi bir karşı duruş sergilemediler. Aksine imha konseptinde yer alıyor.

Çatışma için provokasyon

Garê’de 4 Kasım’da meydana gelen olay, eğer çatışmaya dönüşmemişse bu bizim yaklaşımımızla bağlantılıdır. Kamuoyunun bunu bilmesinde fayda var. Çatışmaya dönüşmemesi için gerekli müdahale de yapıldı. Federe Hükümet, Türk devletinin planına artık dahil olmamalı, vazgeçmelidir. Bazı yerlerde provokasyonlarda bulunarak bunu çatışmaya dönüştürme niyetindeler. Türk devleti başta olmak üzere birçok güç bunu istiyor.

Çatışmayı biz engelliyoruz

Gerilla ve pêşmergelerin karşı karşıya getirilmesi için Zînî Wertê, Xakurkê, Şêladizê ve Amediyê bölgelerinde bazı girişimler meydana geldi.Eğer şimdiye kadar çatışmaya dönüşmemişse bu KDP ya da Federe Hükümet’in tutumundan kaynaklanmıyor, aksine takındıkları tavır dış güçlere hizmet ediyor. Biz, iç savaş taraftarı değiliz, aksine karşıyız. Eğer şimdiye kadar iç savaş yaşanmamışsa bu tamamen partimiz, gerilla ve Halk Savunma Merkezi’nin talimatları sayesindedir. İç savaşta herhangi bir çıkarımız yoktur. Biz buna karşıyız.

İç savaşta çıkarımız yok

Şunun iyice bilinmesi lazım; DAİŞ, Mexmûr’a saldırdığında eğer gerilla güçleri müdahale etmeseydi  Dihok ve Barzan’a kadar giderdi. Güney halkı bu gerçekliği biliyor. ‘PKK saldırdı deniliyor’, temasın yaşandığı bölgede gerilla noktası var ve Çemanke halkı da bunu biliyor. Güney halkının oyunlara gelmemesi lazım. Başta pêşmerge güçleri ve Güney Kürdistan halkı olmak üzere tüm Kürt halkı, yaşananların gerillaya yönelik saldırı, operasyon olduğunu bilmesi gerekiyor.

Parçanın değil, ülkenin savunmasıyız

Kürt halkı özellikle Güney halkının bunu bilmesi gerekiyor; bizler sadece bir parçanın savunma gücü değiliz. Bizler halkımızın, ülkemizin çıkarı için mücadele ediyoruz. Bu değerlere, ülkemize yapılacak her saldırı bizi karşısında bulur. Bundan sonrası için de pêşmergeye ya da Güney’in herhangi bir gücüne karşı herhangi bir saldırı planımız yoktur. Federe Hükümet’in sonuç çıkarmasını umuyoruz. KDP ya da başka bir güney gücünü hedef almaya dönük planımız yok, aksine kendimizi bu halkın savunma gücü olarak görüyoruz.

Yönelirlerse cevap veririz

Şunun da herkes tarafından bilinmesi gerekiyor; KDP şu an PKK’ye karşı operasyon düzenlemek için özel güçler kuruyor. Bunların alanlarımıza, noktalarımıza yönelmesi durumunda sesiz kalmayacağız, cevap vereceğiz. Gerilla alanlarına yönelik gerçekleşecek her operasyonda Mesud Barzani sorumludur.” 

BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.