Cezası biten Yıldırım üç aydır rehin tutuluyor

11 Eylül 2022 Pazar - 17:45

HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım

HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım

  • HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım, “Örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında verilen ceza, üç ay önce bitmesine rağmen tahliye edilmeyerek rehin tutuluyor.

HDP Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım, 4 Kasım 2016’da HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılarak tutuklanmalarından bu yana cezaevinde tutuluyor. Hakkında 4 Kasım 2016’da verilen tutuklama kararı dışında herhangi bir tutuklama kararı olmayan Gülser Yıldırım’a, Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Şubat 2019’da “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Yıldırım’ın karar tarihinde 2 yıl 4 aylık tutukluğuna rağmen “makul süre aşılmadığı” gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu nedenle cezaevinde tutulmaya devam eden Gülser Yıldırım, daha sonra Kobanê soruşturması kapsamında cezaevinde olmasına rağmen hakkında “ev hapsi” kararı verildi.

İnfaz Kanununa göre; yerel mahkemenin verdiği 7 yıl 6 aylık hapis cezası kapsamında Yargıtay’ın onaması durumunda 5 yıl 7 ay 16 gün cezaevinde kalması gereken Yıldırım, 5 yıl 10 ay 8 gündür (11 Eylül itibarıyla) cezaevinde tutuluyor. Üç ay önce hapis cezasının infazını tamamlayan Gülser Yıldırım, serbest bırakılmıyor. Yargıtay da henüz dosya kapsamında karar vermedi. Yargıtay, aynı zamanda mevcut duruma dikkat çekmek amacıyla Yıldırım’ın avukatları tarafından verilen dilekçelere de cevap vermedi. Avukatlar, Yargıtay’a farklı tarihlerde yazdıkları dört dilekçeyle dava dosyasının bozulması ve derhal tahliye kararı verilmesi talebinde bulundu. Yargıtay, dilekçelere cevap vermeyerek tahliyesi konusunda da herhangi bir görüş bildirmedi.
 
Başından itibaren hukuksuzluk
 
MA'dan Ahmet Kanbal'a konuşan Yıldırım’ın avukatı Azad Yıldırım, müvekkilinin 4 Kasım 2016’da gözaltına alınmasının ardından Amed'e götürüldüğünü ve tutuldukları karakola bombalı saldırı olduğunu hatırlatarak, Diyarbakır Savcılığı ve Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliklerinin yetkileri olmadığı halde hukuksuz şekilde tutuklama kararı çıkarıldığını söyledi. Mücadele sonucunda dosyanın Mardin’e gönderildiğini belirten Av. Yıldırım, “Daha sonra soruşturmayı yürüten savcı hakkında FETÖ üyeliğinden dava açıldığı da basına yansıdı. Bütün bu hukuksuzluklar bitmedi. Dosyanın Mardin’e gelmesiyle beraber defalarca tahliye taleplerimiz reddedildi. Aynı duruşma salonunda bir önceki dosyada görülen FETÖ davalarında toplam bir yıl, bir buçuk yıl tutuklu kalan ve 7 yıl 6 ay hapis cezası alan sanıkların tamamı tahliye edilirken, bizim müvekkilimiz 3 yıl, 4 yıl tutuklu kalmasına rağmen ısrarla tahliye edilmedi” dedi.
 
Yargıtay eliyle aşılıyor
 
Dosyada mahkemenin karar vermesine ve karar tarihi itibarıyla iki yıl 6 ayı tutuklulukta geçirmesine rağmen mahkemenin tahliye kararı vermediğini kaydeden Yıldırım, dosyanın Yargıtay’a gitmesinin ardından benzer durumların Yargıtay’da yaşandığını söyledi. Gülser Yıldırım’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının infazının üç ay önce dolduğunu dile getiren Yıldırım, “Müvekkil bütün infazını tamamlamış ve üç aydır hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmaktadır. En son verdiğimiz dilekçeye de Yargıtay adeta kulaklarını kapatmış ve hukuksuz bir şekilde müvekkil cezaevinde tutulmaktadır. Gülser Yıldırım hakkında bugüne kadar başka bir dosyadan herhangi bir tutuklama kararı söz konusu değildir. Sadece Kobanê kumpas davasında ev hapsi tedbiri uygulanmıştır. Bu işin en trajikomik, en kabul edilemez yanı bu dosyanın Yargıtay eliyle infazın üç ay aşılmasıdır. Yani bundan sonra kanunsuz bir uygulama söz konusudur. Bu suçu, bütün Yargıtay hakimleri işlemektedir. Biz de en kısa zamanda Yargıtay 3. Daire'deki hakimleri HSK’ye şikayet edeceğiz” şeklinde konuştu. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.