Cigerxwîn’in anıtı yeniden dikilecek

DEM Parti, Elîh miting

DEM Parti, Elîh miting

  • Kercews’teki halk buluşmasında konuşan DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, kayyumun yıktığı Cigerxwîn’in anıtını yeniden dikeceklerini belirterek, “Öyle bir güçlü geleceğiz ki nereye kaçacaklarını şaşıracaklar” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, halk buluşmalarına Silvan ve Bismil’in ardından Êlih’le devam ediyor. Xincik’a (Diktepe) köyünde Hatimoğulları ve beraberindeki heyeti karşılayan kitle, sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Jin jiyan azadî” sloganları attı. Oluşturulan konvoyla Heskêf (Hasankeyf) ilçesine geçildi. Yurttaşlar, yol boyunca zılgıt ve zafer işaretiyle destek verdi. Heskêf ilçesinde karşılanan Hatimoğulları, esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Hatimoğulları’na yoğun ilgi gösterildi.

Kercews (Gercüş) ilçesine geçerek, halka hitap eden Hatimoğulları, “Değerli halklarımız seçimlere sayılı günler kaldı. Seçim çalışmalarımız hızlandı. Eşbaşkanlar olarak dört bir yandan programalara katılıyoruz. Değerli halkımızın sıcak karşılaması bize çok büyük umut veriyor. Dolaştığımız her yerde kayyum zihniyetini teşhir ediyoruz. Daha önce buraya atanmış kayyum zihniyetinin çok fazla zararı oldu. Hırsızlık ve yolsuzluklar yapıldı. Gittiğimiz her yerde kayyumların nasıl bir talan gerçekleştirdiğine şahit oluyoruz. Temiz içme suyu bile bulunamıyor. Bu zihniyete karşı öyle bir güçlü geleceğiz ki nereye kaçacaklarını şaşıracaklar” dedi. Kercews’ın Kürt tarihi için önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Hatimoğulları, “Kercews tarım ile geçinen bir yer, ancak tarıma destek vermediler. Buranın üzümüne gereken değer verilmedi. Biz belediyeye geldiğimizde oluşturacağımız kooperatiflerle bu halkın tarım ürünlerine hakkettiği değere kavuşması için çalışacağız” diye konuştu.