Cinawira Gola Wanê

Toplum/Yaşam Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 19:04

  • Felsefe öğretmeni Berfa Servin, Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde kaleme aldığı Cinawira Gola Wanê (Van Gölü Canavarı) isimli çocuk kitabı raflardaki yerini aldı. 8 ile 12 yaş grubuna hitap eden kitap, Ağustos ayında Sitav Yayınları’nda çıktı.

SEMRA TURAN - MA / İSTANBUL

Bitlisli olan Servin, 1990’lı yıllardaki göç politikası nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmak zorunda kaldı. Çocukluğu Bitlis’te geçen Servin, 25 yıldır İstanbul’da yaşıyor. 2017 yılında kendi çocukluğuna yolculuk yaparken kitaba konu olan hikâyeyi yazdı ancak kitap olarak çıkarabileceğini düşünmedi. Hikâyeyi okuyan arkadaşlarının “mutlaka kitaba dönüşmeli” fikri üzerine ikna oldu. 

Kitabı önce Türkçe yazan Servin, ilk kitabını anadilinde yazmak istediği için daha sonra babasının desteğiyle Kürtçe’ye çevirerek çıkardı. 

Aslında bir direniş hikayesi 

Kitabı ile ilgili konuşan Servin, çocukluğunun Bitlis Van Gölü kıyısında canavar efsanelerini dinlemekle geçtiğini belirterek, hikâyenin de orda başladığını belirtti. Kitabın umutsuz durumdan çıkışı anlattığını ifade eden Servin, “Kürtçe çocuk edebiyatında anonim hikâyeleri elbette çok fazla var ama özgün ve yeni hikâyeler çok az yazılıyor. Bunun için kitabı Kürtçe çıkarmak istedim” dedi. 

Servin, hikâyenin içeriğine dair ise şu bilgileri paylaştı: “Aslında bu bir direniş hikâyesi, içine düşülen korkunç umutsuz bir durumdan çıkışı anlatıyor. Canavar Xanim’in Akdamar Adası’ndaki yapayalnız umutsuz halinden nasıl kurtulduğunu görüyoruz çünkü kimseye benzemiyor Canavar Xanim, herkesten farklı. Ne balık ne de insan yapayalnız. Gidecek hiçbir yeri de yok. Umutsuzluk içinde ‘neden ben de sadece bir balık değilim ki’ diye ağlarken tanışıyor çocuklarla. İlk önce yalnızlık duygusundan kurtuluyor böylece, umudu büyüyor ve eski ışıltısını yeniden kazanıyor.”

 Hayal ve gerçek iç içe

Çocuklar için bir şeyler yapmanın kendisini iyi hissettirdiğini dile getiren Servin, “Kitabımda hayal ve gerçek iç içe geçiyor. Aslında hiçbir zaman çocuklara yalan söylenilmemeli. Ben de yalan söylemek yerine çocukların hayal kurmasını istedim. Hayal gücüm çocukluğumda canavarı görmemi sağlamıştı, belki şimdiki çocuklar için de aynı şey olur diye düşündüm. Ama bazı anlatıları değiştirdim, mesela canavarın korkunç olması mı gerekiyordu ille de. Bu tanımı biz insanlar yapıyoruz. Kendimizi evrenin merkezine koyup geri kalan şeyleri de kendimize göre adlandırıyoruz. Hâlbuki canavar belki de sadece gölü korumaya çalışan bir yaratıktı. Betül Sinanoğlu’nun güzel resimleriyle de öyle narin, incileri, rüzgârda dalgalanan rengârenk saçlarıyla, duygulu bir yaratık olarak hayat buldu. Canavar Xanim aslında şimdi gerçek kimliğine kavuştu" ifadelerini kullandı. 

Pedagoglardan öneri aldım

Hikâyeyi yazarken çocuk edebiyatı klasik çocuk kitaplarını okuyup araştırmalar yaptığını söyleyen Servin, "Psikologların, pedagogların çocuk kitabı yazarken dikkat edilmesi gereken önerilerini aldım. Ama maalesef içinde yaşadığımız gerçekliğe pek uymuyor. Ortadoğu’da, Kürdistan’da çocuk olmak yetişkinlerin bile görmeye tahammül edemeyeceği görüntülere tanık olmak demek bir bakıma" dedi.  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.