CİSST’ten açlık grevleri için çağrı

Nurettin Kaya

Nurettin Kaya

  • Avukat Doğa İncesu, açlık grevindeki Nurettin Kaya’nın 40 kilonun altına düştüğünü, sinir hasarından kaynaklı ayaklarında ağrılarının arttığı, nefes alma güçlüğü ve denge problemleri yaşadığını açıkladı.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), açlık grevindeki Nurettin Kaya’nın durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Nurettin Kaya, S ve Y Tipi Ceza İnfaz kurumlarının kapatılması, mahpusların ailelerinin ikamet ettiği illere sevk edilebilmesi ve tek başına tutulma koşullarının ortadan kaldırılması için ölüm orucunda. Kaya, 20 Ekim 2023’te tutulduğu Dumlu 1 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda ölüm orucuna başladı, 29 Şubat 2024’te sevk edildiği Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda devam ediyor.

Nurettin Kaya’nın Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevkinden sonra Alişan Gül ve Cemil Kurt, destek amaçlı olarak 13 Mart 2024 tarihinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı.

CİSST, dünkü açıklamasında, Nurettin Kaya’nın ölüm orucunun dün itibarıyla 230., Alişan Gül ve Cemil Kurt’un süresiz açlık grevinin de 85. gününde olduğunu bildirdi. CİSST, şunları kaydetti: “Bu süreçte Nurettin Kaya’nın sağlık durumu gittikçe kötüleşti. Avukatı Doğa İncesu, Nurettin Kaya’nın 40 kilonun altına düştüğünü, ağız içindeki ve boğazındaki yaraların ve sinir hasarından kaynaklı ayaklarında ağrılarının arttığını, böbrek ve karaciğerlerinde şiddetli ağrı hissettiğini, nefes alma güçlüğü ve denge problemleri yaşadığını aktardı. Nurettin Kaya’nın ölüm orucu eyleminin demokratik yollarla çözüme kavuşturulması ve olası ölüm ya da geri dönüşü olmayan sakatlıklar yaşanmadan önce sona erdirilmesinde gerekli insani duyarlılığın gösterilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.” BOLU

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.