Çocuk ölümleri artıyor

Kadın Haberleri —

31 Ekim 2022 Pazartesi - 18:10

.

.

  • İran’da 45 gündür süren halk ayaklanmasında rejim çocukları katletmeye devam ediyor. Dün Piranşar’da 16 yaşındaki Komar Daruftade rejim güçleri tarafından katledildi. 

İran’da Jîna Amînî’nin katledilmesi ardından başlayan direniş bir buçuk ayını geride bıraktı. Halkın “Değişim ve özgürlük” talebiyle başlayan direnişe rejim güçleri tüm şiddetiyle saldırırken hiçbir zorbalıktan da kaçınmıyor. Baskıların yoğunlaştığı Rojhilatê Kurdistan ve Sistan-Belucistan halk her gün sokaklara çıkarken İran genelinde birçok kentte ve üniversitelerde baskılara rağmen rejim karşıtı gösteriler devam ediyor. Özellikle üniversitelere yönelik baskılar dijital medyaya da yansıdı. 

Üniversiteler ayakta

Geçtiğimiz günlerde üniversitelere yönelik ağır saldırı, tutuklama ve baskılara rağmen öğrenciler dün de rejimi yaptığı mitinglerle protesto etti. Tahran’da bulunan üniversiteler başta olmak üzere Meşhed, Şiraz, Kazvin, Zencan, Arak, Kürdistan Üniversitesi’nde öğrenciler “Değişim ve özgürlük” talebiyle direnişe geçti.

Tahran Azadi Üniversitesi’nde öğrenciler, Besic güçlerini hedef alarak, “Sen ahlaksızsın! Sen şerefsizsin! Ben asil kadınım!” sloganları attı. Rejim güçlerinin saldırılarına karşı öğrencilerin ısrarlı, güçlü duruş ve tavırları dijital medyaya da yansıdı. 

Arak Üniversitesi öğrencileri, “Hamaney bir katil” sloganları attı.

Babol Noshirvani ve Shahrud Teknoloji üniversitelerinde tüm baskı ve tutuklamalara rağmen öğrenciler dün de rejimi protesto etti.

Öğrencilerin ayakta olduğu diğer bir üniversite ise Kürdistan Üniversitesi’ydi. Rejim güçleri üniversitenin kampüs ve çevresine özel birlikler ile Besic güçlerini konuşlandırdı. Öğrenciler üniversiteye özel güçlerin girmesini protesto etti.

IHR, silahlı güçlerin üniversiteye girmesini kınadı

Rejim güçlerinin üniversiteleri işgal etmesine İran İnsan Hakları (IHR), sitesinde yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Rejim güçlerinin üniversitelere girmesini kınayan IHR Direktörü ve Oslo Üniversitesi Profesörü Mahmoud Amiry-Moghaddam,  “Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden ve akademik kurumlardan öğrenclerin taleplerini desteklemelerini ve İslam Cumhuriyeti güçlerinin üniversite kampüslerine yönelik acımasız ihlallerini kınamalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaçırılanların akıbeti bilinmiyor

Halkın demokrasi ve özgürlük taleplerine tutuklama, baskı ve şiddetle karşılık veren rejim, çok sayıda insanı kaçırdı. Hengaw İnsan Hakları Örgütü’ne göre Rojhilatê Kurdistan’ın Îlam, Sine, Seqiz, Piranşar, Mahabad, Kirmanşan, Gilan, Ravansar ve daha birçok kentte insanlar kaçırıldı. Kaçırılan kişilerin nereye götürüldüğü, akıbetleri hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Rejim güçleri tarafından kaçırılanların resimlerini sitesinde yayınlayan Hengaw en son olarak Ravansar’dan kaçırılan 7 Kürt’ün akıbetinin bilinmediğini yazdı. Ayrıca 29 Ekim günü Îlam’a bağlı Abdananlı sanatçı Hamidreza Bulat’ında kaçırıldığı öğrenildi.

Besic’in heykeli yakıldı

Baskı ve şiddetin arttığı Rojhilatê Kurdistan’ın birçok kentin de ise direniş sürüyor. Îlam’a bağlı Abddanan’da dün halk sokaklara döküldü. Direnişe geçen halka rejim güçleri ateş açarken, bir grup Besic güçlerine ait heykeli ateş verdi.

Sine, Mahabad, Bokan, Serdeş, Piranşar, Seqiz, Diwandere ve Ravansar’da halk rejim karşıtı direnişini sürdürdü. Sine’de sokağa önce öğrenciler, ardından halk çıktı. Direnişin sürdüğü kentlerde rejim güçleri şiddette sınır tanımadı. Küçük çocuklara dahi işkence yaptı. 

Çocuğa işkence

Hengaw kaynaklarına göre 29 Ekim günü Piranşar’da 11 yaşındaki bir çocuk, rejim güçleri tarafından kaçırıldı. Bir parktan kaçırılan çocuğa 8 saat boyunca işkence yapıldığı öğrenildi. Çocuk, babasından yazılı bir taahhüt aldıktan sonra serbest bırakıldı.

16 yaşındaki çocuk katledildi

Yine Piranşar’da direniş sırasında bir çocuk rejim güçlerinin direk ateş açması sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan çocuğun 16 yaşındaki Komar Daruftade olduğu öğrenildi. Hastanede bir gece boyunca yaşam mücadelesi veren Komar Daruftade dün hayatını kaybetti.

1500tasvir twitter hesabı Komar Daruftade’nin Instagram hesabında yayınladığı son gönderisini yayınladı. 

Daruftade, Instagram hesabında şöyle diyor: “Biz Ortadoğu’nun insanlarıyız. Kimimiz savaşta, kimimiz hapiste, kimimiz yolda, kimimiz denizde ölüyoruz. Dağlar bile yalnızlıklarının intikamını bizden alıyor. Çünkü ölmek bizim işimiz.” Kurdistan’da yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi hayatı ortaya koyan Komar Daruftade Piranşarlı 16 yaşındaki bir çocuktu. 

IHR, direnişin başından bu yana rejim güçlerinin en az 34 çocuğu katlettiğini 28 Ekim raporunda yayınlamıştı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.