Covid-19’da son durum

Toplum/Yaşam Haberleri —

19 Kasım 2020 Perşembe - 22:00

  • Çin'in Wuhan kentinde bundan tam bir yıl önce ortaya çıkan koronavirüse (Covid-19) yakalanan kişi sayısı dünya çapında dün itibariyle 56 milyonu aştı. Bugüne kadar toplam 39 milyon 414 bin 911 kişi hastalığı atlattı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 350 bine ulaştı.

Çin'in Wuhan kentinde bundan tam bir yıl önce ortaya çıkan koronavirüse (Covid-19) yakalanan kişi sayısı dünya çapında dün itibariyle 56 milyonu aştı. Bugüne kadar toplam 39 milyon 414 bin 911 kişi hastalığı atlattı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 350 bine ulaştı.

Amerika’da 250 bin kişi öldü
Covid-19, son rakamlara göre ABD'de en az 250 bin kişiyi öldürdü. CNN verilerine göre, koronavirüs ülkede 10 aydan daha kısa bir sürede felç, intihar ve araba kazalarının tipik olarak bir yıl içinde yaptığından daha fazla insanı öldürdü.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre, 2014'ten 2018'e her yıl ortalama 42.200 kişi gripten öldü.

Afrika’da yavaş artıyor
Afrika'daki toplam koronavirüs vakaları, dünyadaki diğer bölgelere kıyasla bildirilen enfeksiyonların yavaş artmasına rağmen 2 milyonu aştı.
İran son 487 saatte resmi verilere göre 13 bin 421 yeni enfeksiyon kaydetti, bu ülke için yeni bir günlük rekor.

Brezilya’da ikinci dalga
Amerika’dan sonra en çok ölümlü vaka (yaklaşık 167 bin) bildiren ülke olan Brezilya’da, ikinci dalga korkusu yaşanıyor. Ülkede Haziran ve Ağustos ayları arasında günlük neredeyse bin kişi hayatını kaybederken bu sayı sonbahar aylarında 350’ye kadar düşmüştü. Ancak geçen haftadan itibaren günlük ölüm sayısının tekrar 400’ün üzerine çıkması ve hastaneye kaldırılma oranlarının artışı, yetkilileri alarma geçirdi.

Avrupa’da yükseliyor
Bahar aylarında salgından çok sert bir biçimde etkilenen Avrupa ülkeleri İtalya ve İspanya, bahar aylarından bu yana görülen en yüksek ölüm sayılarını bildirdi.
İtalya’da son 487 saatte 731 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken İspanya ise 435 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İtalya’da toplam ölüm sayısı 46 bin 464’e, İspanya’da ise 41 bin 688’e yükseldi.
Avrupa'da can kaybının en fazla olduğu ülke İngiltere. Günde 33 bin yeni vaka sayısı ile rekor kıran İngiltere'de can kaybı 50 bini aşmıştı.

Almanya’da uzlaşma yok
Almanya da ikinci dalga ile baş etmekte güçlük çeken ülkelerden biri durumunda. Ülkede ikinci dalganın nasıl kontrol edileceği konusunda federal ve bölgesel hükümetler arasında uzlaşma sağlanamıyor. Robert Koch Enstitüsü Perşembe günü itibariyle vaka sayısını 22 bin 609 olarak duyurdu.

İsveç ne yapacağını bilmiyor
İsveç'teki ürkütücü tablonun ana sebeplerinden biri olarak “sürü bağışıklığı” yoluna gidilmesi olarak gösteriliyor. İsveç; Finlandiya, Norveç, Danimarka, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın toplamından daha fazla vakayla ve çok çok daha fazla ölümle karşı karşıya kalmış durumda. İs

Türkiye’ye Çin aşısı


Türkiye'de vaka ve ölüm sayıları Nisan'daki zirveye bir adım daha yaklaşırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı Çinli Sinovac'tan 20 milyon aşı almak için bir iki gün içinde sözleşme imzalanacağını söyledi.


Noel’den önce aşı


BioNTech CEO'su Uğur Şahin Reuters TV'ye yaptığı açıklamada Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) aşıya Aralık ayı ortası gibi acil durum kullanım izni verebileceğini söyledi. Şahin, Avrupa Birliği'nin ise koşullu onayını Aralık ayının ortasından sonra verebileceğini kaydetti. Şahin, "Eğer her şey yolunda giderse onayı Aralık ayının ikinci yarısında alabileceğimizi ve dağıtıma Noel'den önce başlayabileceğimizi tahmin ediyorum. Ancak bunun için her şeyin gerçekten olumlu gitmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. Şahin BioNTech'in Cuma günü FDA’ya başvuracağını açıkladı.
HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.