Cudi için yeterli ses çıkmıyor

Mehmet Zırığ

Mehmet Zırığ

  • Cudide günlerdir söndürülemeyen yangında tepkisizliğinin ve dayanışmanın eksikliğinin etkili olduğunu söyleyen yerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, "Akbelen için kamuoyu ses oldu ancak Cudi için yeterli ses çıkmıyor" dedi.

Şırnak’ın Cudi bölgesinde 26 Temmuz’da başlayan orman yangınları üzerinden bir hafta geçmesine rağmen söndürülmüyor. Yangını kasıtlı çıkaran askerler, müdahaleyi de engelliyor. Yangının çıkarıldığı alan "askeri güvenlik bölgesi" olduğu ve giriş çıkışlar izin dahilinde yapıldığı için belediyelerin ve sivilleri müdahalelerine de kapatılmış durumda. Cudi Dağı'nda her yıl aynı dönemde aynı eller tarafından yangın çıkartılıyor. Yangına dair son durumu yerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ ANF'ye değerlendirdi.

Aynı bölge her yıl yakılıyor

Söz konusu bölgenin uzun yıllardır farklı sebeplerle yakıldığını ifade eden Zırığ, "Yangın tam olarak kontrol altına alınmış değil. Yer yer devam ettiği bilgisi bizlere geliyor. Onlarca karakolun olduğu ve giriş çıkışların yasak olduğu bir bölge. Bölgede boşaltılmış köyler var ve sadece bağ bahçe ekimi için izin alarak gidebiliyorlar. Bize köylüler tarafından verilen bilgiye göre yangının başladığı yer Karaca Köyü (Sorbitme) yakınları. Bu köy 1990'larda boşaltılmış. Yangın çok geniş bir alanı kapsadığı için civarında başka hangi yerleşim yerleri var bilgi alamıyoruz. Ancak şunu biliyoruz geçmiş yıllarda aynı bölge defalarca yandı. Neredeyse her yıl o bölgede yangın çıkarılıyor. 'Söndürülemeyen yangın' deniyor ancak yangına müdahale edildiğini de görmek mümkün değil. Silopi'nin köylerine kadar geçmiş yıllarda bu bölgede çıkan yangınların ulaştığını biliyoruz" dedi.

Petrol şirketi ve taş ocaklarına parsellenmiş

Yangın çıkan bölgenin aynı zamanda kaçak ağaç kesimleri yapılan bir bölge olduğuna işaret eden Zırığ, Cudi Dağı ve civarında son yıllarda sayıları giderek artan taş ocakları ve petrol arama şirketlerinin artışının yangınların temel nedeni olduğunu vurguladı. Zırığ, sözlerine şöyle devam etti: "Cudi, Gabar ve Besta bölgesinde askeri güvenlik konsepti var, buralarda kamu kurumları tarafından ağaç kesimleri yapılmakta ve yangınlar çıkartılmaktadır. Bölge askeri bir bölge olduğu için çıkan yangınlara herhangi bir kurumun müdahale etmesine izin verilmiyor. Cudi ve Gabar dağları son zamanlarda taş ve kömür ocaklarının açıldığı ve petrol arama şirketlerinin yoğun bir şekilde faaliyet yürüttüğü bir alan. Cudi Dağı'nda şirketler kazılmadık yer bırakmadı. Yangının olduğu bölgede de petrol arama şirketlerinin bulunduğunu biliyoruz."

Destek görmüyoruz

Cudi’de günlerdir söndürülemeyen yangında AKP'nin yarattığı Kürt düşmanlığı iklimi kadar kamuoyunun tepkisizliğinin ve dayanışma eksikliğinin etkili olduğunun altını çizen Zırığ, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Söz konusu Kurdistan coğrafyası olduğunda herhangi bir mantık aramak çok doğru değil. Kurdistan coğrafyasında olanlara bizim dışımızda herhangi bir çevreden destek ve dayanışma olmuyor. Bölge insanı ve bizim tabanımız dışında ne çevrecilerden ne muhalefetten bu yönü bir destek görmedik. Bizimle kimse iletişime geçmedi. Akbelen için kamuoyu ses oldu, orada yaşananlara dikkat çekti. Kurdistan yıllardır savaş alanına dönmesine rağmen kamuoyundan yeterli ses çıkmıyor." ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.