Cudi yok ediliyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 16:41

  • Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü (Bêspin) ve Çalışkan (Gite) beldeleri arasında bulunan termik santralin bölgedeki canlılığa verdiği zarar her geçen yıl daha da büyüyor.

 2004’te “üretim lisansı” verilen, 2009’da ise faaliyete giren hükümete yakınlığıyla bilinen Ciner Grubu’na ait santral, özellikle son yıllarda hem doğa hem de insanların yaşamı için büyük bir tehdit haline geldi. 

Şırnak merkeze bağlı Cifane (Cevizdüzü) köyünde yaşayan Ahmet Tunç, sebze ve meyvelerin çürüdüğünü, birçok ağacın ise kuruduğunu söyledi. Santralin faaliyete geçmesinden birkaç yıl sonra bağ, bahçe ve meyve ağaçlarında kuruma başladığına dikkati çeken Tunç, “Bu yılki ürünler ya çürüktü ya da bozuk. Her bir ağaçtan kilolarca şeftali toplardık. Ancak termik santral yapıldıktan sonra şeftali göremez olduk. Ne üzümümüz ne şeftalimiz ne de cevizimiz yenilebilecek durumda. Hurma ağaçlarımızın da tümü kurudu” dedi.

Hastalıklarda artış 

Köyde ve bölgede hastalıklarda artış yaşandığını söyleyen Tunç, şöyle devam etti: “Bunlar yetmezmiş gibi her bir tepeye kalekol yaparak bizi köye hapsettiler. Doğamızı, insanımızı ve ağaçlarımızı zehirliyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Bu termik santralin bir an önce kaldırılması gerekir. Çünkü bu şekilde giderse ne meyve ne de sebze ekebiliriz.” ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.