Dağlarda soluksuz bir mücadele: Baharîn

Kadın Haberleri —

Baharîn Kendal (Delal Elî)

Baharîn Kendal (Delal Elî)

  • Baharîn Kendal, Rojhilat’tan Zagros'a, Botan'dan Behdînan'a, Rojava’dan Dersim'e Kurdistan’ın her karış toprağında tam 20 yıl boyunca soluksuz yürüdü. Öncü bir YJA Star komutanı olarak işgalci güçlere karşı amansız savaştı. 24 Eylül 2020 yılında, 4 yoldaşıyla birlikte Wan’da ölümsüzleşti.

Kurdistan dağlarında halkı ve özgür bir gelecek için direnen Kürt kadınlarının hikayelerini okuduğumuzda, soluksuz bir mücadelenin nasıl örüldüğünü görüyoruz. Hiçbir kural tanımayan, kimyasal silahı, savaş uçakları ve gelişmiş askeri teknikle saldıran düşmana karşı tarih yazan irade.

İradesiyle soluksuz mücadelenin taşlarını döşeyen kadın gerillalardan biri de KobanêliBaharîn Kendal’dır (Delal Elî).

Qeremox’un kızı

ANF’den Dîlara Nûrhaq’ın yazısına göre, Baharîn 1982 yılında Kobanê’de dünyaya gelir. Kürt kültürünün ve direniş geleneğinin yoğun yaşandığı bir ortamda, onlarca evladını PKK saflarına katan Qeremox köyünde yurtsever bir ailede büyür. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Rojava’ya geçmesinin ardından binlerce Rojavalı gibi Baharîn’in ailesi de PKK’yi daha yakından tanır ve benimser.

Ailesi ve çevresinin yurtsever olmasından dolayı Özgürlük Hareketini erken yaşta tanır, ait olduğu yerin PKK safları olduğunu kavrar. Özellikle Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da uluslararası komployla rehin alınmasından çok etkilenir. Bunun üzerine 2000 yılında gerilla saflarına katılır ve Baharîn Kendal ismini alır. İlk gerilla eğitimini Qendîl alanında alır.

Botan’dan Zagroslara

PKK’yi ve yaşamını kısa zamanda tüm kalbiyle benimseyen Baharîn, bu yaşamın mimarı Öcalan’a derinden bağlanır. Gerilla yaşamının her alanında özverili ve fedakarca çalışma yürütür, Önderliğin ve şehitlerin yarattığı yaşama layık olmak ister. Bu yüzden kendini hep borçlu hisseder. 2003 yılında Bakur’a geçerek tasfiyeci eğilimlere karşı tavrını direnişten ve özgürlükten yana kullanır. Botan alanında bulunduğu süreçlerde, halkın duruşu ve gerillayı sahiplenişinden etkilenen Baharîn, 2005’te Botan alanından tekrar Medya Savunma Alanlarına döner. Baharîn, Rojhilat’tan Zagros'a, Botan'dan Behdînan'a, Rojava’dan Dersim'e kadar ülkenin farklı bölgelerinde savaşır.

Topraklarında DAİŞ’e karşı mücadele

Öncü bir YJA Star komutanı olan Baharîn, topluma öncülük eden her hareketin dikkat etmesi gereken en önemli noktanın eğitim olduğuna inanır ve bu temelde uzun bir eğitim süreci geçirir. Şehit Bêrîtan Akademisi, Mahsum Korkmaz Akademisi, Zeynep Kınacı Akademisi ve Mazlum Doğan Akademisi’nde eğitim görür. Eğitimin ardından bir kez daha yönünü sıcak savaş alanına veren Baharîn, Türk devletine ve desteklediği DAİŞ çetelerine karşı Kurdistan’ın birçok alanında mücadele verir.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırmasının ardından doğduğu topraklara döner ve Kürt halkına karşı soykırım saldırıları geliştiren çetelere karşı tarihi direnişte yer alır. Kobanê’ninözgürleşmesinin ardından tekrar Kurdistan dağlarına döner. Düşman saldırılarının en yoğun yaşandığı bir dönemde Zap alanına geçer ve Zap Eyalet Yönetimi’nde yer alır. Düşmanın saldırılarına karşı etkili bir savaş yürütüp yaşanan şehadetleri intikam gerekçesi yapar.

20 yıllık mücadele

20 yıllık mücadele yaşamı boyunca ülkesinin neredeyse her alanında düşmana karşı büyük bir mücadele veren Baharîn, düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemin de koordinesini yapar. Son olarak Wan sahasına geçer ve orada yetkin bir YJA Star komutanı olarak yeni dönemin kendisine yüklediği görevleri eksiksiz yerine getirmek ister. Ülkesinin özgürlüğü için savaşarak yaşamının her anına büyük anlamlar katan gerilla Baharîn, 24 Eylül 2020’deyoldaşları Şiyar Sason (Hamit Tiryaki), Faîq Efrîn (Şervan Mamo), Sîdar Canfeda (Reşit Oruk) ve Şiyar Kobanê (Esxer Qordoymîlan) ile şehitler kervanına katılır. Öncü komutan Baharîn Kendal, yüzlerce kahraman Kürt kadını gibi özgür Kurdistan hakikati yolunda canını feda etti. Ardında Kürt özgürlük mücadelesine pek çok kazanım ve değerli bir miras bıraktı. BEHDÎNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.