DAİŞ’i yenen kadınları Türk devleti katletti

Kadın Haberleri —

.

.

  • DAİŞ’e karşı Bahoz’da kurtuluş hamlesinde Koalisyon Güçleriyle birlikte savaşan ve hamleye öncülük yapan YPJ ve YAT komutanlarından Jiyan Tolhildan, YPJ komutanlarından Roj Xabûr ile YAT üyesi Barîn Botan’ın Türk devletinin SİHA’lı saldırısında şehit düştü.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı 22 Temmuz günü Qamişlo yolunda Türk devletinin SİHA’lı saldırısında 3 kadın yoldaşlarının şehit düştüğünü duyurdu. Şehit düşen kadınlar, DAİŞ’i bitirme hamlesine komutanlık eden Anti Terör Güçleri (YAT) komutanlarından Jiyan Tolhildan, YPJ komutanlarından Roj Xabûr ve YAT üyesi Barîn Botan olduğu belirtildi.

Koalisyon güçleri saldırıdan sorumludur

Saldırıya ilişkin QSD, “Türk devleti ve çeteleri, devrimci kadınların öncülüğü sayesinde kazanılan Rojava Devrimi ve kazanımlarını hedef alıyor” açıklamasında bulundu. Türk devletinin saldırılarından Koalisyon güçlerinin de sorumlu olduğunu belirten QSD, tehdit ve saldırılara sessiz kalmayacakların söyledi.

.
Jiyan Tolhildan

Kurtuluş hamlesine öncüsü: Jiyan Tolhildan

3 kadın şehide ilişkin bilgilendirmede de bulunan QSD açıklamasında Jiyan Tolhildan’ın Cizre Fırtınası Hamlesi’nde yer aladığını ve Koalisyon güçleriyle birlikte DAİŞ’e karşı kurtuluş hamlesine öncülük ettiğini belirtti. QSD şunları kaydetti: “YAT komutanlarından Jiyan Tolhildan (Selwa Yusuf), devrim için halkı örgütlenmesinden Rojava devriminin ilk adımlarına, YPJ’nin ordulaşmasından ve YAT komutanlığına kadar devrimin bütün aşamalarında büyük bir emeğe sahipti. Rojava’nın her alanında kadının özgürlüğü ve demokratik ulusu inşa etmek için büyük güç ve cesaretle devrimin tüm çalışmalarını sürdürdü. Bu devrim Jiyan gibi komutanların emeği sayesinde büyüdü. DAİŞ’e karşı savaşta Koalisyon güçleriyle birlikte kurtuluş hamlesinde yerini aldı ve öncülük etti.”

.
Roj Xabûr

Devrime heyecanını katan komutan: Roj Xabûr

YPJ komutanlarından Roj Xabûr’un da DAİŞ’e karşı kurtuluş hamlesinde yer aldığını açıklayan QSD devamla şöyle dedi:
“Aslen Dirbesiyêli olan YPJ Komutanı Roj Xabûr (Ciwan Heso), tüm dünyayı sarsan Rojava Devrimi’nin sesiyle büyük güç ve heyecan duyarak ve öyle devrime katılıyor. Büyük bir inançla özgür yaşam için mücadele ediyor ve direnen kadının gücünü, inancıyla savaştığı cephelerde ortaya koyuyor. DAİŞ’e karşı yürütülen savaşta Koalisyon Güçleri’yle kurtuluş hamlesinde yerini aldı ve öncülük etti.”