Danıştay: Kadına şiddete ‘evet’

Kadın Haberleri —

20 Temmuz 2022 Çarşamba - 21:00

.

.

  • Danıştay 10. Daire, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni feshettme kararının iptal istemiyle açılan davayı karara bağladı. Danıştay, milyonlarca kadının hayatını etkileyen sözleşmenin tek adam tarafından feshedilebileceğine hükmederek, kadına yönelik şiddeti onayladı.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 20 Mart gece yarısı feshettiği ve 1 Temmuz’da da resmi olarak çekildiği İstanbul Sözleşmesi’nin Danıştay’da görülen davası dün kapandı. 

‘Hukuka aykırılık bulunmadı!’

İstanbul Sözleşmesi’nin Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmesinin iptali yönünde açılan davada Danıştay 10’uncu Dairesi, sözleşmenin feshinin iptalini reddetti. 2’ye karşı 3 oyla red edilen iptal kararında Danıştay, Sözleşme’den çekilme kararının Anayasa’ya uygun olduğunu savundu. Kararda, “Anayasa tarafından verilen temsil yetkisi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde verilen yetkiye istinaden tesis edilmiş olan dava konusu Cumhurbaşkanı kararında hukuka aykırılık bulunmadığı ve davanın reddine karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” denildi.

Süreç devam ediyor

Danıştay’ın dosyaları reddetmesinin ardından karar, Danıştay Dava Daireleri Kurulu’na taşınacak. Kurul, esasa ilişkin başvurulara ret kararı verirse Anayasa Mahkemesi’ne “Anayasaya aykırılık” gerekçesiyle başvuru süreci işletilecek. Buradan da ret sonucu çıkarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılacak bireysel başvurular ile süreç devam edecek.

Kadınlardan tepki

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemini reddeden Danıştay’a ise kadınlar tepki gösterdi. Jinnews haber ajansı twitterden kadınların ve kimi kurumların tepkilerini derledi. Kadınlar, kadın örgütleri ve kimi kurumların ilk tepkileri şöyle:

Tevgera Jinên Azad: “Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti. Erkekleri gözeten değil, eşitliği gözeten bir yargı istiyoruz. Eşitlik gözetilsin ki, adalet olsun diyoruz.” 

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği: “İstanbul Sözleşmesi duruşmasına öldürülen kadınların yakınlarıyla katılmış, fotoğraflarını Danıştay hakimlerinin yüzlerine doğrultmuş, onları yaşamı seçmeye davet etmiştik. Tarihe kadınları ölüme terk eden, kadın cinayetlerini cesaretlendirmeyi seçenler olarak geçmeyi yeğlediler.”

Kadınlar Birlikte Güçlü: Binlerce kadın avukatı dinledikten sonra Danıştay 3’e 2 oyla Cumhurbaşkanı kararının iptalini reddetti! Ama unutmasınlar ki, İstanbul Sözleşmesi’nin teminatı biziz, bu kararlı kalabalıklar ve mücadelemiz. Biz hiçbir yere gitmedik. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz.”

ÖHD Amed: Beklenen siyasi karar açıklandı. Danıştay, Cumhurbaşkanının İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararının iptali istemini oy çokluğuyla reddetti. Kadın kazanımlarına sahip çıkmaya ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz.”

HDP Kadın: “Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesinden geri çekilme kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesini kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz kadınların bin bir emeği sonucu yürürlüğe giren sözleşmeyi mücadelemizle geri alacağız.”

Kırkyama Kadın Dayanışması: Gerçek adalet değil, erkek adaleti uygulandı! Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararının feshini 3’e karşı 2 oyla reddetti. Mücadelemizle ilmek ilmek dokuyarak kazandığımız sözleşmeyi uygulatacağız! Eşitliği özgürlüğü kazanacağız! 

Rosa Kadın Derneği: “Danıştay 10. Dairesi İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptal istemini 2’ye 3 oyla reddetti. Kadınların hayatını, haklarını ve eşitlik mücadelesini yok sayan; iktidara ve onun erkek yargısına karşı ilan ediyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.”

TTB Kadın: “Danıştay 10.Dairesi, Türk Tabipleri Birliği'nin de davacıları arasında yer aldığı davada, İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini reddetti Yaşamımızdan, haklarımızdan, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz!”

DBP Kadın Meclisleri: “Danıştay 10. Dairesi İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptal istemini 2’ye 3 oyla reddetti. Biz kadınlar verilen bu kararı kabul etmiyoruz. Sözleşmeyi mücadelemizle geri alacağız.”

Hülya Gülbahar: “Danıştay 10. Daire, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini reddetti. Tetkik hakimi, savcı ve 2 hakim, işlem açıkça hukuka aykırı dediği halde maalesef kalan 3 hakim hukuk ve vicdana uygun bir karar veremedi.”

Ayşe Acar Başaran: Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararı, kadına yönelik şiddeti onaylamaktır. Sözleşmeyi tek adamın insafına terk etmeyeceğiz! Katledilen kadınlara sözümüz olsun; İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!”

Meral Danış Beştaş:” Danıştay tarafından verilen kararın hukuki olmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. İstanbulvSözleşmesi için hukuki ve siyasi olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu dava biz bitti demeden bitmez.” 

Eren Keskin: Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan davayı red etti. Oy çokluğu ile Yargı bir kez daha ‘siyasetin emrindeyiz ‘ dedi. Kadın kurtuluş mücadelesini engelleyeceklerini zannedenler, engel olamayacaksınız!”

 

.
Ebru Günay

Günay: Karar kadınların katline ferman 

Haftalık basın toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararına karşı kadınların Danıştay 10 Dairesi’ne yaptığı iptal başvurusunun reddedilmesini değerlendirdi. Günay şunları belirtti

Erkek adalet tecelli etti

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasının iptaline ilişkin partimizin de aralarında olduğu birçok kurum, baro, sivil toplum örgütü, kadın örgütü ile siyasi partinin açtığı dava, Danıştay tarafından reddedildi. Erkek yargı, adeta kadınların katline ferman çıkaran bir karara imza attı.  Danıştay’ın davayı reddetmesi Türkiye’de yargının iktidarın politikalarına onay mercii olduğu, gerçek bir adaletin değil erkek adaletin işlediğini bir kez daha gözler önüne serdi.

 Kararını tanımıyoruz

İstanbul Sözleşmesi biz kadınların mücadelesiyle kazanılmış en büyük kazanımdır. Bu konuda son sözü ancak biz kadınlar söyleriz. HDP olarak Danıştay’ın verdiği hukuksuz kararı tanımıyoruz, kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması için şimdiye kadar kadın örgütleriyle birlikte alanlarda, meydanlarda, Meclis’te mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni tek adamın insafına bırakmayacağız.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.