DEDAŞ terörü

Toplum/Yaşam Haberleri —

30 Mayıs 2020 Cumartesi - 18:58

Derik ve Kızıltepe’ye bağlı 40’ı aşkın köyde 16 gündür DEDAŞ tarafından kesilen elektrik ve susuzluk ile mücadele eden kadınlar, “Evlerimizi temizleyip hayvanlarımıza su veremiyoruz. Bu zulme bir an önce son versinler” diyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.

Mardin Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı 40’ı aşkın kırsal mahallede binlerce yurttaş, 14 Mayıs’tan bu yana elektriksiz ve susuz şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından “çiftçilerin elektrik borçları” iddiasıyla elektriği kestiği mahalleler, 17 gündür mağdur.

Başka köylerden getirdikleri su tankerleri ile sadece içme suyu ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Başak (Sınar) köyünde yaşayan kadınlar, temiz elbiselerinin kalmadığına dikkat çekerek, mağduriyetin giderilmesi çağrısında bulundu.

 

Suyumuz yok 

Köyden kalkıp başka köylere giderek ihtiyaçları kadar su getirdiklerini söyleyen Medine Turan, “Ramazan ayının başında sürekli kesiyorlardı zaten. Ortalarına doğru kesip bir daha da bırakmadılar. Haftalardır elektrik ve su olmadan yaşıyoruz. Bayramı da böyle geçirdik çocuklarımızı yıkayacak suyumuz bile yok. Gidip başka köylerden tankerler ile su getirmek zorunda kalıyoruz. Onlar da bize yetmiyor. Bazen içmek için bile suyumuz yok. Kir pas içindeyiz. Yeter artık! Her sene mağdur oluyoruz” dedi.

Bizi perişan ettiler

Xensa Akça ise, “Halimizi görüyorsunuz. Bizi perişan ettiler. En fazla zorluğu kadınlar çekiyor. Bu durum içinde su taşıyoruz ekmek yapıyoruz çocuklara bakıyoruz. Elektriklerimiz yok bütün beyaz eşyalarımız yandı. Elektrikleri geceleri açıp artırıyorlar böyle yapınca prizde olan bütün makinelerimiz bozuluyor. Köylerden su taşıyıp getiriyoruz” diye konuştu.

Günlerdir hiçbir iş yapamadıklarını, evlerini bile temizleyemediklerini belirten Xezal Bilen, “Bulaşıklarımızı bile yıkayamıyoruz, elbiselerimiz kirli. Hayvanlara su veremiyoruz. Borçlar yüzünden kesildiğini söylüyorlar ama bizim ne tarlamız ne de kuyumuz var. Borcumuz da yok. Herkesi mağdur ediyorlar. Bir bahçemiz var o da kaç gündür sulanmadığı için kurumak üzere. Geceleri bilerek elektriği açıp eşyalarımızı yakıyorlar. Bir an önce suları açsınlar. Bir çözüm bulsunlar” şeklinde konuştu.

Düşmanca tavır

KESK Mardin Şubeler Platformu yaptığı açıklamada DEDAŞ’ın elektrik kesintilerine tepki göstererek, “Sürekli hijyenin vurgulandığı salgın sürecinde elektriklerin kesilmesi ve bu bağlamda halkın temiz suya erişiminin engellenmesi COVİD-19 hastalığının yayılmasına hizmet eden düşmanca bir tavırdır. Bir şirketin kendi menfaatleri için halk sağlığını tehdit edici bu davranışı kabul edilmezdir. Bu düşmanca bir tavır” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.