Delta varyantı hızla yayılıyor

8 Ağustos 2021 Pazar - 18:02

  • Koronavirüs salgınında Delta varyantı etsini artırırken, Kuzey Kürdistan kentlerinde aşı oranının düşük olması nedeniyle vaka sayıları hızla yayılıyor.  

 

Türkiye genelinde vakaların en çok arttığı il sıralamasında üçüncü olan Bingöl’de, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, haftalık bin 256 kişi salgına yakalanıyor. Kentte ilk ve ikinci doz aşıyı yapanların toplam oranı yüzde 33’e tekabül ediyor. 

 Yer yer stantlar kurulurken, yurttaşların aşı konusunda bilgilendirilmesi için çalışma yapılmadığı belirtildi. 

 Mezopotamya Ajansı'ndan Cengiz Özbasar'ın haberine göre 5 katlı Bingöl Devlet Hastanesi’nin 2 katı Kovid-19 hastaları için ayrılırken, hastanenin yoğun bakım ünitesinin doluluk oranının yüzde 80’inin üzerine çıktığı belirtildi. Kentteki vaka sayısı, bir aydır ciddi bir artış göstermeye devam ediyor.   

Yüzde 90 Delta varyantı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bingöl Temsilciliği üyesi Ramazan Nazlier, Bingöl’de artan vakalarının yüzde 90’nının delta varyantı olduğunu aktararak, vakaların hızlı bir şekilde kentte yayıldığını söyledi. Nazlier, şöyle konuştu: “Yurttaşların aşı olmaması nedeniyle virüs etkili bir şekilde yayılıyor. Halk gerekli tedbirleri almıyor. Bunun sebebi ise yetkili resmi kurumların yeterli önlemleri almamasından kaynaklanıyor.”

Aşı olma oranı düşük

Bingöl’de aşı olma oranının düşük olduğunu ve halkta aşı olmaya karşı bir bilinçlendirme çalışmasının yapılmadığını ifade eden Nazlier, “Yetkili kurumlar aşı konusunda yurttaşlara karşı bir bilgilendirme çalışması yapmıyor. İnsanlar sosyal medyadan aşıyı öğrenmeye çalışıyor. Dolayısıyla aşıya dair kimi sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz açıklamalar, yurttaşlarda bir karşıtlığa yol açıyor. Bu konuda halk aşıya temkinli yaklaşıyor” diye belirtti. 

 Kovid-19 aşısının dünyada kabul gördüğüne dikkat çeken Nazlier, herkesi aşı olmaya çağırdı.  BİNGÖL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.