Demokratik çözüm programı

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

  • Yeşil Sol Parti, Seçim Beyannamesi’ni açıkladı. Dört bölüm ve 50 başlıktan oluşan beyanname, demokratik çözüm programı niteliğinde. Beyannamede, "Çoğulcu bir siyasal sistemde yerel demokrasi, demokratik ve ekolojik toplum, cinsiyet eşitliği, özgürlük ve insan hakları ilkelerini esas alarak Demokratik Cumhuriyet’i inşa edeceğiz" denildi.

Yeşil Sol Parti, Seçim Beyannamesi’ni açıklayarak, seçim çalışmalarına başladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Ankara’da düzenlediği toplantıda Seçim Beyannamesi’ni açıkladı. Partinin seçim sloganının “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” ve “Dîsa em” olarak açıklandı. Salona, Kürtçe ve Türkçe “Buradayız, gençlerle değiştireceğiz”, “Dîsa em, dîsa serkeftin”, “Buradayız, emekçilerle değiştireceğiz”, “Dîsa civak, dîsa azadî”, “Dîsa ciwan, dîsa serkeftin”, “Seba awamlerdişî, reyan ma” sloganların yer aldığı pankartlar asıldı. Salonda kurulan büyük LED ekrana da Yeşil Sol Parti’nin seçim sloganları yansıtıldı. 

Etkinliğe, Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanları Salihe Aydeniz ve Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, SODAP Sözcüsü Kezban Konukçu, SYKP Eşbaşkanı Cavit Uğur, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TÖP Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca ve Pelin Kahiloğulları, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kürt siyasetçiler Ahmet Türk ve Sırrı Sakık, Kürdistanî İttifak Grubu’nda yer alan partilerin temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, aydın, yazar ve gazeteci katıldı. 

Etkinlik, depremlerde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte ilk olarak HDP Eşbaşkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan konuştu.

Boyun eğmeden yürüdük

“Buradayız” diyerek sözlerine başlayan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, şunları söyledi: “Zulme boyun eğmedik, baskılara karşı diz çökmedik, bu onlara dert oldu. Bu yolu böyle yürüdük, işte buradayız. Evet kumpaslarına, hilelerine karşı da yol inşa etmeyi öğrendik. Mücadele geleneğinin birikimini devraldık. Kürt sorununda demokratik çözüm için savaş ret ve inkar politikalarına karşı buradayız. Nefrete, kine, düşmanlaştırmaya karşı büyük barış için buradayız. Birlikte değiştireceğiz! Hakikati savunmak için buradayız, hakikat yolunda birlikte yürümek için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Bütün baskılara, bütün zulme karşı bütün ezilenlerle, sömürülenlerle, dışlananlarla, bütün inançlarla birlikte buradayız; birlikte değiştireceğiz. Merkeziyetçi tahakküme karşı yerel demokrasiyi kurmak için buradayız; eşit ve özgür yurttaşlığa dayalı Demokratik Cumhuriyetin yolunu açmak için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Korkuya karşı cesareti büyütmek ve yaymak için buradayız. Diktatörlüğe karşı güçlü demokrasiyi inşa etmek için buradayız, birlikte değiştireceğiz.”

Tedbirleri aldık

HDP’nin önüne binbir engel çıkarmaya, her türlü baskı aygıtını kurmaya çalışıldığını ama başarılamadığını kaydeden Sancar, "Sözümüz vardı; halklarımızın gücünü yeni yüzyılda inşa merkezi haline getirmek için her türlü çabayı harcayacağız, bütün tedbirleri alacağız, diye. Tedbirleri aldık. Yeşil Sol'un ağacı altında buluştuk, şimdi buradayız. Tüm ittifaklarımızla birlikte değiştirmeye geliyoruz. Geleceği hep birlikte, eşit, özgür bir demokratik cumhuriyet çatısı altında kurmak için buradayız, kararlıyız, gücümüz var, irademiz sağlam. El ele, omuza yürüyoruz, mutlaka başaracağız. Yolumuz açık olsun” şeklinde konuştu. 

 

 

Yeni yaşamını manifestosu

Eşbaşkan Buldan ise şöyle konuştu: "Bugün burada yeni bir dönemin, umut dolu güzel günlerin temellerini hep birlikte atıyoruz. Bildirgemiz, Türkiye’nin demokratik çözüm programıdır. Özgürlüklerin, barışın, adaletin ve yeni bir yaşam mücadelesinin manifestosudur. Önümüze çıkarılan tüm engelleri, barajları, baskı ve kumpasları yıka yıka, direne direne, geldik! Başarıya hep beraber gideceğiz. Demokratik siyasetimizi engellemeye yönelik girişimler karşısında sürekli yeni yollar açtık. Halkımızı, halklarımız asla seçeneksiz bırakmadık. Sesimizi çoğalttık! Yan yana gelişlerimizi, ittifaklarımızı büyüttük. Birimiz binler, binimiz milyonlar olduk. Nefesi kesilmeye çalışılan halklarımıza nefes, sesi kesilmeye çalışılan mazlumlara ses olduk! 14 Mayıs, yıllardır en büyük kötülükleri, yıkımları, karanlıkları yaşatan AKP-MHP faşizm düzeninin de biletinin kesileceği tarihi bir gün olacaktır. AKP-MHP rejimini 14 Mayıs’ta sona erdireceğiz. Yolun sonuna geldiler. Onları kesinlikle göndereceğiz!

Seçeneğin adı Yeşil Sol

Kumpas ve kapatma davalarına karşı seçeneğimizi yarattık. Yeni bir yol açtık! İşte o yeni seçeneğin adı Yeşil Sol’dur. 3. Yol'umuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik, değişim isteyen milyonların ortak yoluna dönüştürdük. HDP’nin bu topraklarda filizlenen fikriyatını Yeşil Sol’un zafer yürüyüşüyle birleştirdik. Şimdi yeni bir başlangıç yapmaya geliyoruz.

Sorunları çözmek için

Savaşın, kinin ve düşmanlığın dilini bu topraklardan söküp atmak, barışın diliyle örülen onurlu bir yaşamı kurmak için geliyoruz. Ret, inkâr, baskı ve tecrit politikasını sona erdirmek, Kürt sorunu dâhil, biriken bir asırlık tüm sorunları kapsayıcı ve müzakereci bir demokrasi anlayışıyla diyalogla çözmek için geliyoruz. Ana dillerimizin özgürlüğünü, her inanç ve kimliğin eşit yurttaşlığını esas alan yeni bir toplumsal sözleşme için geliyoruz. Kanayan tüm toplumsal yaralarımızı onarıcı, iyileştirici bir adalet anlayışıyla sarmak için geliyoruz. Soframızdaki ekmeği, emeğin hakkını ve sosyal adaleti büyütmek için geliyoruz. 

Meclis'in yeni 100'leri

Halkımızın belediyelerine el koyan, seçme ve seçilme hakkını gasp eden darbeci kayyum düzenini darbeler çöplüğüne göndermek için geliyoruz. Hep birlikte önce sandıkları sonra da parlamentoyu Yeşil Sol’un rengine büründürmeye geliyoruz. Biliyorsunuz, parlamentoda hedefimiz en az 100’dür. Buradan diyorum ki; gelin hep birlikte Meclis’in yeni 100’ü bizler olalım!  Yolunuz ve yolumuz açık olsun!”

Seçim şarkıları tanıtıldı

Eşbaşkanların konuşmaların ardından Yeşil Sol Parti’nin Kürtçe “Dîsa em” ve Türkçe “Buradayız” isimli seçim şarkıları tanıtıldı. 

Tutsak siyasetçilerin mesajları okunduktan sonra Yeşil Parti Eşsözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, Seçim Beyannamesi’ni açıkladı.

Buradayız, birlikte değiştireceğiz

Seçim Beyanname, Yeşil Sol Parti’nin “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” sloganının kapağına taşındığı kitapçık olarak basıldı. Kürt sorunu başta olmak üzere ülkenin temel sorunların çözümüne dair vaatler yer aldığı beyanname, dört bölüm ve 50 başlıktan oluşuyor. Halkların önünde iki seçenek olduğu kaydedilen beyannamede, “Ya faşizme dur diyeceğiz veya faşizm daha da kurumsallaşacak. Bir yol ayrımındayız. Biz’ler hem faşizme dur diyeceğiz hem de demokrasinin, özgür ve eşit geleceğin teminatı olarak Meclis’te çok daha güçlü yer alacağız” ifadelerine yer verildi. 

Halkların demokratik geleceği için çözümün AKP-MHP iktidarının derinleştirdiği çoklu krize karşı sistemin radikal demokratik değişimi olduğuna işaret edilen beyannamede, şunlar kaydedildi: “Çözüm, sistem içi muhalefetle iktidarın değişmesi değil; yeni yaşamı inşa edecek 3. Yol’dur, Demokratik Cumhuriyet’tir. Çoğulcu bir siyasal sistemde yerel demokrasi, demokratik ve ekolojik toplum, cinsiyet eşitliği, özgürlük ve insan hakları ilkelerini esas alarak Demokratik Cumhuriyet’i inşa edeceğiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılını, katılım, müzakere ve demokratik uzlaşı esasına dayalı, temel hak ve özgürlüklerin en geniş şekilde kullanıldığı, demokrasinin toplumsallaştığı Demokratik Cumhuriyet yüzyılı yapacağız. Demokratik Cumhuriyet yüzyılının eşiğinde umut yorgunluğundan çıkıp, yolumuzu cesaretle, coşkuyla ve birlikte bulmamızı sağlayacak ortak pusulamız 3. Yol’dur. 3. Yol, Türkiye halklarının barış içinde, eşit, özgür ve ortak yurttaşlık temelinde yaşayacağı bir Türkiye kurma yoludur.”

 

 

Yeşil Sol ne vaat ediyor?

Seçim Beyannamesi'nde Yeşil Sol Parti'nin vaatleri arasında şunlar da yer alıyor:

* İşçilerin, kamu çalışanlarının ve çalışmayla ilişkili olan herkesin grevli ve toplu sözleşmeli sendikal örgütlenme haklarını güvence altına alacağız. 8 Mart’ı çalışan tüm kadınlar için resmî tatil günü ilan edeceğiz. Lokavtı anayasal ve yasal bir düzenleme olmaktan çıkaracağız.

* İnsanca yaşanacak, emekliliğe yansıyacak adil bir ücret sistemi getireceğiz. Özel istihdam bürolarını kapatacak, kiralık işçi uygulamalarına son vereceğiz. 

* Barınma krizine karşı sosyal konutlar inşa ederek yoksul ailelerin yerleşmesini sağlayacağız.

* Saray inşaatlarını durduracak, var olanları halkın kullanımına açacağız. 

* Çocukların işçileştirilmesine son vereceğiz. Stajyer ve çıraklık şeklinde kamufle edilen yeni kölelik koşullarını önleyici tedbirler alacağız. 

* Kadınların emeğini, çalışmasını yok sayan erkek egemen kapitalist sistemin eril ve cinsiyetçi iş bölümüne son vereceğiz. Kadınların ücretsiz ev emeğine sosyal güvence ve emeklilik hakkı tanıyacağız. 

* İstanbul Sözleşmesi’ni hayata geçireceğiz. Erkek şiddetine karşı kadının meşru müdafaa hakkını yasal zemine kavuşturacağız. Toplumsal cinsiyet kaynaklı suçlarda “haksız tahrik indirimi” gibi cezasızlığa neden olan uygulamaları mevzuattan kaldıracağız. 

* Meclis’i kadınların, emekçilerin, halkların, gençlerin, LGBTİ+’ların, engellilerin, çocukların, kültürlerin, inançların ve tüm ezilenlerin meclisi yapacağız. Eşbaşkanlığı siyasetin bütün kademelerinde uygulayacağız. Sağlıktan eğitime her yerde kadınlara dair düzenlemeler yapacağız. 

* Demokratik, özgür, katılımcı üniversite modelinde, üniversitenin tüm bileşenlerinin eşit söz ve karar hakkına sahip olduğu Demokratik Üniversite Meclislerini kuracağız.

* YÖK’ün kaldırdığı ‘Toplumsal Cinsiyet Tutum Belgesi’ni yeniden uygulamaya koyacağız. Gençlik bütçesi oluşturacağız. 

* Sanatın ve sanatçının piyasa ve devlet karşısında özgürlük ve bağımsızlığını sağlamak için sanatçıların demokratik biçimde yöneteceği Türkiye Özerk Sanat Kurumu oluşturulacak, sanat alanındaki tüm faaliyetler bu kurumun yetkisinde olacak. Baskı altına alınmaya çalışılan dillere yönelik akademik, kültürel ve sanatsal projeleri pozitif ayrımcılık anlayışı ile destekleyeceğiz. Sokak sanatçılarına güvenceli çalışma koşulları sağlayacağız. 

* Erkek egemen kapitalist sistemin doğa ve cinsiyet tahakkümüne karşı ekolojik varlıkların korunduğu, kadınların doğayla birlikte özgürleştiği yeni yaşamı, 21. yüzyılı kadın özgürlük yüzyılı yaparak inşa edeceğiz! Ekolojik kadın kentleri inşa edeceğiz. 

* Çocuk Bakanlığını kuracağız ve bakanlık bünyesinde Çocuk Hakları Eylem Planı, Çocuk Politikaları Strateji Belgesi ve Çocuklar İçin Politika İlkeleri’ni oluşturacağız. Çocuklar arasındaki dil, etnisite, kimlik, inanç, mezhep, cinsiyet, beden farklılıklarına yönelik ayrımcılığa son vereceğiz. Ücretsiz bakım evleri ve kreşler açacağız. 

* Engelli yurttaşların sorunlarının çözümü amacıyla ‘Engelliler Bakanlığı’nı kuracağız. Tüm kurumlarda engellilere özel bütçe kaleminin yer almasını sağlayacağız. Engelliler için erişilebilir kentler inşa edeceğiz. 

* İnanç ve vicdan özgürlüğünü eşit yurttaşlık temelinde anayasal güvenceye kavuşturacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yerine temelden farklı; ‘İnanç İşleri Üst Kurulu’ olarak çalışan, tüm inançlara tüzel kişilikler olarak örgütlenebilme koşulu sağlayabilen “İnanç Hizmetleri Başkanlığını” kuracağız. Zorunlu din dersini kaldıracağız. 

* Türkiye'nin Kürt sorununu bahane ederek Suriye ve Irak'a yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlara son vereceğiz. Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan geri çekilmesini sağlayacağız. Bu ülkelerle dostluk ilişkileri içinde ve müzakere ve diyalog yoluyla, bölgeselleşen Kürt meselesini çözeceğiz. Rusya’nın çevrelenmesini amaçlayan NATO’nun, genişleme süreci adıyla yeni çatışma alanları yaratan silahlanma politikasına ve bir bütün olarak nükleer savaş tehdidine karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. 

* Mevzuattan ilgili düzenlemeleri çıkartarak siyasi partilerin kapatılmasına son vereceğiz. Seçim barajını kaldırarak temsilde adaleti sağlayacağız, Meclis’te bütün partilerin aldıkları oy oranında temsil edilebilmesinin yolunu açacağız. Partilerin Hazine yardımından yararlanmasında, seçime girme yeterliliğine sahip olmak dışında başka bir şart aranmayacak. 

* Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü ve basın özgürlüğü önündeki tüm yasal engelleri kaldıracağız. Kolluk kuvvetlerine, tarikat üyelerine, mafyaya, çetelere ve mala çöken suç örgütlerine uygulanan cezasızlık politikalarına son vereceğiz. Bant daraltma yöntemi ile halkın haber alma hakkını engelleyen düzenlemeleri ortadan kaldıracağız. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu yasalardan çıkartacağız. 

* Özgürlüklere, adalete, eşitliğe, hukuka, demokrasiye düşman tek adam yönetimini, toplumu kutuplaştıran, halklar arası gerginliği derinleştiren yalan siyasetini, farklı kültürleri, inançları, anadilleri, kimlikleri yok sayan tekçi rejimi, halkı yoksullaştıran, sömürü, savaş, yalan ve talanla ömrünü uzatan çürümüş sistemi, doğayı tahrip ederek bu toprakları verimsizleştiren ve enkaza dönüştüren talancı anlayışı, depremi felakete dönüştüren ve on binlerce insanımızın ölümüne neden olan yıkım iktidarını, İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek kadına yönelik şiddet ve katliamların önünü açan erkek egemen zihniyeti, gençleri geleceksizliğe mahkum eden köhnemiş düzeni, Birlikte değiştireceğiz!

* Demokratik Ekonomi ile geniş toplumsal kesimlerin enflasyon, işsizlik, gelir dağılımı adaletsizliği, yoksulluk, barınma sorunu gibi acil ihtiyaçlarına çözüm için buradayız! Zaruri malların fiyatlarını süreli donduracağız. Halkın ihtiyacı kadar enerji kullanımını ücretsiz sağlayacağız. Gerekli şartları sağlayanlara aylık asgari ücretin üçte ikisi tutarında ‘temel gelir güvencesi’ vereceğiz. Kamu hizmetinde olanların birden fazla maaş almasını engelleyeceğiz. 

* Emek sömürüsüne ve yoksulluğa son vermek için buradayız! Madenlerde işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik önlemler alınana kadar; madenlerin ekolojiye verdiği tahribatlar sona erdirilinceye kadar üretimi durduracağız. Özel sektörün işletmesine bırakılan madenleri kamulaştıracağız. 

* Mevsimlik tarım işçiliğini yasal statüye kavuşturacağız, barınma alanları oluşturacağız ve örgütlenme özgürlüğünü güvence altına alacağız. Mevsimlik tarım işçisi kadınlar için pozitif ayrımcılık ilkesini uygulayacağız. 

* Aylık bağlama oranlarını arttıracağız. En düşük emekli aylığını asgari ücret düzeyine yükselteceğiz. Emeklilerin sendikal örgütlenmesi önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Emeklilik yaşını düşüreceğiz. 

* Toplu ulaşımı öğrenciler-öğretmenler, engelliler, emekliler, gençler ve yoksulluk sınırındaki herkes için ücretsiz yapacağız. Bu konuda yerel yönetimlerin merkezi yönetim tarafından desteklenmesini sağlayacağız. Özel ve kamu alanında engellilerin istihdam kotalarını dolduracağız. 

* Cinsiyete, yaşa, etnik kökene, inanca, cinsel yönelime, bölgeye, mesleğe, mülteciliğe bakmadan ülkede yaşayan herkesin her türlü¨ sağlık hizmet gereksinimini eşit, ulaşılabilir, nitelikli, anadilinde, toplumsal cinsiyet eşitlikçi ve parasız hizmet sunumuyla karşılayacağız. Sağlık emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma yaşamı için tüm önlemleri alacağız. Kürtajda kadınların kararını ve beyanını esas alacağız. İsteğe bağlı kürtajı yeniden parasız ve ulaşılabilir yapacağız. 

* Mülteci düşmanlığına dayalı ırkçılıkla mücadele ediyoruz. Ülkede yaşayan herkesin yaşam hakkını savunmak, eşit ve birlikte yaşamı güvence altına almak için buradayız! Egemenlerin çıkarlarına dayanan savaşlarda ölmemek için sığınmak zorunda kalanların ve göç eden herkesin temel sosyal haklardan yararlanması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli düzenlemeleri yapacağız. Geri gönderme merkezlerini kapatacağız.

* Her öğrencinin eğitim ve öğretimin tüm aşamalarına kendi anadili ile başlamasını ilke haline getireceğiz. Merkezi ve yerel bütçeden eğitime aktarılan payı arttırarak hizmetlerin parasız olarak sunulmasını sağlayacağız. Üniversitelerin senato ve yönetim kurullarında, öğrenci meclislerine yer ve oy hakkı vereceğiz. Ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin atamasını gerçekleştireceğiz. 

* Tarımsal destekleme politikalarının azami kamusal fayda sağlaması için yoksul köylülüğe ve küçük ölçekli çiftçiliğe yönelik pozitif ayrımcı politikaları hayata geçirecek, kooperatifleşmeyi teşvik edeceğiz. Küçük ve orta ölçekli tarımsal üretim için gerekli enerji ve su tüketimini ücretsiz karşılayacağız. Mera ve yayla yasaklarını kaldıracağız. Kooperatifler Bakanlığı kuracağız. 

* Doğa yıkımına son vermek ve ekoloji temelli politikaları hayata geçirmek için Ekoloji Bakanlığı kuracağız. Hukuku, insan merkezli olmaktan çıkararak tüm canlıların yaşam hakkını tanıyan düzenlemeler getireceğiz. Ekokırımı iç hukukta bir suç olarak tanımlayacağız. Yaban hayatını koruyacağız. Yerel demokrasiyi esas alarak Ekoloji Meclislerini kuracağız. Nükleer santral projelerini ve anlaşmalarını iptal edeceğiz. Termik santralleri kapatacağız. Kanal İstanbul Projesini iptal edeceğiz. Kuzey Ormanlarını muhafaza ormanı ilan edeceğiz. 

* Yaşam ve hak temelli ekolojik kentleri birlikte inşa edeceğiz. Rant odaklı kentsel dönüşüm politikaları yerine kentlerin kimliğine ve iklimine uygun, yerelin taleplerini esas alan, doğal afetlere dayanıklı yapıları tesis edeceğiz. Ekolojik kentler inşa edecek, sosyal konut projeleriyle herkesin ev sahibi olmasını sağlayacağız. Afet zamanlarında görev ve sorumlulukları bulunan kurum, yapı ve yerel yönetimlerin koordinasyonunu sağlayacak Acil Durumlar ve Afet Bakanlığı kuracağız. 

* Temel hak ve özgürlükleri koruyan, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan uluslararası sözleşmelerin iç hukukta şartsız koşulsuz geçerli olmasını sağlayacağız. Şiddet, çocuk istismarı, ırkçılık, ayrımcılık hallerinin dışındaki erişim engelleme kararlarını kaldıracak ve yeniden verilmesini engelleyici yasal düzenlemeler yapacağız. 

* Yaşlılara dönük ayrımcı politikalara son vereceğiz. En düşük yaşlılık maaşını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Cezaevlerinde tutulan yaşlı ve hasta tutsakların serbest bırakılması için gerekli hukuksal düzenlemeleri yapacağız. 

* Yürütmenin ve yasamanın yargı üzerindeki tahakkümünü ortadan kaldıracağız. Cumhurbaşkanının kanunları ‘veto’ yetkisini kaldıracak, makama kanun tekliflerini ‘geri gönderme yetkisi’ vereceğiz. 

* Adli ve siyasi tutsaklar için ayrımcı infaz rejimine son vereceğiz. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm siyasi tutsakların koşullu salıverilmeden yararlanmasını engelleyen hükümleri kaldıracağız. Umut Hakkını yasal düzenleme haline getireceğiz. 

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının doğrudan uygulanmasını sağlayacağız. Ev, işyeri ve üst aramalarında, gözaltına alma ve tutuklamalarda keyfi uygulamalara son vereceğiz. KHK’leri ve OHAL komisyonunun hukuksuz kararlarını tüm sonuçları ile birlikte iptal edeceğiz. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.