Deniz Poyraz mezarı başında anıldı

Kadın Haberleri —

Deniz Poyraz anma

Deniz Poyraz anma

  • Deniz Poyraz, katledilişinin 3'üncü yıldönümünde Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı. Poyraz için denize karanfiller atıldı.

HDP İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın mezarı başında yapılan anmada, Poyraz’ın mücadelesinin yaşatılacağı vurgulandı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de gerçekleşen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz, katledilişinin 3'üncü yıldönümünde Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı. 

Anmaya, Deniz Poyraz ailesi, İzmir Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti İzmir milletvekilleri İbrahim Akın, Burcu Gül Çubuk, DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut, Mehmet Kuruş ile çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut, partilerine ve kadınlara yönelik baskı ve zulümün artarak devam ettiğini vurguladı. Deniz Poyraz'ın katledilmesinin politik olduğunu söyleyen Karabulut, "Bu cinayet ülkenin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Bu ülkede katiller cezasız kalıyor. Katiller cezalandırılmadığı sürece cinayetler devam edecek" dedi.

 

 

‘Vazgeçmeyeceğiz!’

DEM Parti İzmir Milletvekili Burcu Gül Çubuk da, Poyraz ve benzeri davalarda hiçbir zaman gerçek suçluların açığa çıkarılmadığını belirtti. Çubuk, "Yoldaşlarımızın gerçek katilleri, önümüze bir tetikçi atılarak gizlendi. Bizden bekledikleri unutmamız, vazgeçmemiz, sinmemiz. Ama Deniz'in mezarının başında bir kere daha söz veriyoruz, Türkiye ve Kurdistan'da hiçbir canlıya yaşam hakkı tanımayanlar karşısında biat etmeyeceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

Barış Annesi Şükriye Tunç ise "Deniz ile başımız dik. Deniz kabrinde rahat uyu, hepimiz senin mücadelenin arkasındayız" dedi. 

‘Seni çok özledim…’

Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz da Deniz'in sadece kendi kızı değil, halkların kızı olduğunu söyleyerek, "Seni vahşice katlettiler. İlk gün ağlamadım ama bugün ağlıyorum. Çünkü seni çok özledim" şeklinde konuştu. 

‘Kalbimizdesin…’

Baba Abdüllillah Poyraz ise "Yaşadığımız sürece onların yolunda yürüyeceğiz. Yaşadığımız sürece Deniz kalbimizde yaşayacak" diye konuştu.

Mezarlıkta yapılan anmanın ardından Konak İskeleye geçen kitle, burada Deniz Poyraz anısına denize karanfiller attı. MA/İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.