Denizaltıyla kokain transferine darbe

Dünya Haberleri —

Kokain transferi için kullanılan denizaltı

Kokain transferi için kullanılan denizaltı

  • Kolombiya’nın Narino ve Valle del Cauca eyaletlerinde düzenlenen operasyonlarda narkotik transferinde kullanılan denizaltı tersaneleri basıldı, 15 denizaltıya el kondu ve 12 kişi tutuklandı.

Tutuklananların gerçek isimleri paylaşılmazken narko denizatıların üretimi ve kokain sevkiyatını yöneten üç şüphelinin kod adının Pulga, Ivan ve Bernardo olduğu bilgisi paylaşıldı. Liderlerinin Pulga ve Ivan'ın olduğu grubun liderleri olduğu, Bernardo'nun da uyuşturucuların gönderilmesi ve finansmanla ilgilendiği ifade edildi.
Grubun, Valle del Cauca'daki liman kenti Buenaventura'da yer alan tersanede Orta Amerika ve Avrupa'daki farklı ülkelere kokain sevkiyatları için narko denizaltıları inşa ettiği belirtildi. 

15 denizaltı daha
Uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarıyla ilgili lojistik işlemlerin de ülkenin başkenti Bogota'ya yaklaşık 480 kilometre uzaktaki bu tersaneden yönetildiği ifade edildi. Tutuklanan kişilerin farklı karteller için çalıştığı belirtilirken, bunlarla ilgili detaylı bilgi paylaşılmadı. Baskında, tersanedeki 5 milyar Kolombiya Pesosu değerindeki 15 araca el konduğu da aktarıldı.

Sivil muhafızlar da katıldı
Operasyona Kolombiya Donanması ve Ulusal Ordu'nun yanı sıra İspanyol Sivil Muhafızları'nın da katıldığı belirtildi. Alt kısımlarında geniş bölmeleri bulunan ve su yüzeyinin biraz altında seyreden narko denizaltılar,  Kolombiya'dan Orta Amerika'ya uyuşturucu taşımak için sık sık kullanılıyor. 
Kolombiya'da güvenlik güçleri 2021'de düzenlenen operasyonlarda 31 narko denizaltına el koymuştu. 2019'daysa bu rakam 23'tü. Yapılan son baskınlar ile 2019’dan beri el konulan denizaltı sayısı 69’a yükseldi. BOGOTA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.