Dersim seni sarsın Munzur seni yıkasın

Kadın Haberleri —

13 Mayıs 2022 Cuma - 18:45

Aysel Doğan'ın uğurlama merasimi - Köln

Aysel Doğan'ın uğurlama merasimi - Köln

  • Zarifelerin, Sakinelerin, Atakan Mahirlerin yoldaşı, Kürt kadın devrimci Aysel Doğan, Köln’de O’na yaraşır bir tören ardından “Jin, Jiyan, Azadî” sloganıyla Dersim’e uğurlandı. 
  • Yeğeni Pınar Mansuroğlu, “Çok sevdiği Dersim’de arkadaşlarının yanında huzura erecek. Sözümüzdür, emanetine sahip çıkacağız. Unutmayacağız, yolunda yürüyeceğiz” dedi. 

Ömrünü Kürt mücadelesine adayan, yaşamı mücadele ve direnişle geçen 69 yaşındaki Aysel Doğan, cezaevinde yakalandığı rahim kanseri nedeniyle 11 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. Faşizme boyun eğmeyen, inandığı yolda yürüyen ve son ana kadar kalbi Özgürlük Mücadelesi için atan Aysel Doğan için  Köln’de bir tören düzenlendi. Bergisch Gladbach’taki törene, Aysel Doğan’ın ailesi, Avrupa’da yıllardır birlikte mücadele yürüttüğü yoldaşları ile Kürt kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. 

Bizim için onurdur
Aysel Doğan’ın tabutu kadınların omuzunda  “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla salona getirildi. 
Törende bir konuşma yapan Aysel Doğan’ın yeğeni Pınar Mansuroğlu, “Ailemizin bir parçası olması bizim için onurdur. Çok sevdiği Dersim’de arkadaşlarının yanında huzura erecek. O’nun Dersim’de istediği gibi yerine ulaştırılması da bizim için teselli olacak” dedi. 
Aysel Doğan’ın vasiyetinin Dersim’e gönderilmek olduğunu belirten Mansuroğlu, “Dağlarda şehit düşen yoldaşlarım gibi yıkanmadan, kefenlemenden beni toprağa verin. Üzerime bir Rojava kefiyesi ve Êzîdî kadınların beyaz fistanını atın” dediğini aktardı. 

Yaşamı da sıra dışı oldu
Êzîdî kadınların acısını yüreğinde hissettiğini, Şengal’e gitmek istediğini ancak sağlığının buna izin vermediğini belirten Mansuroğlu, “Teyzem her zaman birleştirici oldu. Sıradan bir insan değildi, yaşamı da sıra dışı oldu. Bize veda ederken O’nu en çok zorlayan şey hastalığı nedeniyle emek veremeyişi oldu. Bunu bize hep dile getirdi” dedi. 

Emanetine sahip çıkacağız
Aysel Doğan’ın 38 Dersim Katliamı’nın acısını yaşayarak büyüdüğünü ve tüm hayatının mücadeleyle geçtiğini vurgulayan Mansuroğlu şöyle devam etti: “Teyzem barış elçisiydi, barışa inandı. Biz minnet etmiyoruz, dilimizi, kültürümüzü, inancımızı istiyoruz. Teyzem bunları bize emanet etti. ‘Dilinize, kültürünüze, doğanıza, hareketinize sahip çıkın’ dedi. Teyzem, ‘Kürt halkına inanmayanların ömrü uzun olsun ki Kürtlerin neleri başaracağını görsünler’ derdi. Onun sevgisinin, bağlılığının onu tanıyan, bilen herkese geçtiğini inanıyorum. Gözü, kulağı hep haksızlığı uğrayanlardaydı. Ailesi olarak sözümüzdür, emanetine sahip çıkacağız, rahat olsun.”