Direnişin hem simgesi hem öncüsü 

19 Kasım 2021 Cuma - 17:48

Necla IŞIK

Necla IŞIK

  • “Kaybettiklerimizin farkına varınca burayı korumaya başladık. Burası emeğimiz, alın terimiz. Toprağım için elimden geleni yapacağım. Ailecek burası bizim evimiz oldu. Sıradan biriydim direnişin öncüsü oldum. Çocuklarımı da doğanın, toprağın farkında olarak yetiştirdim. Çocuklarım da artık direnişçi oldu.’’

Necla Işık, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi'ndeki Akbelen Ormanı'nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı direnen 42 yaşındaki bir kadın. Yaklaşık bir yıldır bölgede başlatılan nöbet eylemiyle ormanına sahip çıkan Işık, direnişin hem simgesi hem de öncüsü oldu. İkizköy de doğup büyüyen Işık’ın çocukluğu burada geçti. 22 yaşında evlendikten sonra köyden ayrılan Işık, yaşam koşullarından kaynaklı 2018 yılında tekrar köyüne döndü. Hayvancılık ve tarımla uğraşmaya başlayan Işık’ın iki çocuklarından biri üniversite, diğer ise lise öğrencisi. 
 
Hep karşılarına dikildi 
Bir yandan hayvanları diğer yandan tarlasıyla uğraşan Işık, 2019 yılında Limak-İçtaş ortaklığının İkizköy’de başlatacağı çalışmalarla birlikte kendisini ekoloji direnişinin içinde buldu. O dönem başlatılan eylemlere öncülük eden Işık, verilen mücadeleyle şirketin geri adım atmasında etkili oldu.
Ancak şirket hiçbir zaman Akbelen Ormanları’ndan vazgeçmedi. 2021 yılının Nisan ayında tekrar Akbelen’e giren iş makineleri, bir kez daha karşısında Necla'yı buldu. Ağaçları kestirmemek için büyük bir mücadele veren Işık, köylülerle birlikte 17 Temmuz’da nöbeti eylemi başlattı.
Mezopotamya Ajansı'ndan Tolga Güney'in haberine göre kadınların öncülük ettiği direniş sayesinde şirket her defasında geri atmak zorunda kaldı, Işık ise direniş nöbetinin öncülerinden oldu. Ağustos ayında askerlerin gece yarısı nöbet alanını boşalttığı müdahalede çocuklarıyla birlikte direnen Işık, mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının alınmasında da etkili oldu.
 
Sürekli nöbet alanında 
Talan projesi tamamen iptal edilene kadar mücadelede kararlı olan Işık, eşi ve çocuklarıyla birlikte günün büyük bölümünü nöbet alanında geçiriyor. Alanda nöbet tutan gönüllülerin bütün ihtiyaçlarına köy kadınlarıyla birlikte koşan Işık, diğer kadınların da motivasyon kaynaklarından. Alanda neşe kaynağı olan Işık, mücadelenin güçlendirdiğine inanıyor. Nöbet alanının yemeğinden, diğer ihtiyaçlarına kadar tüm işlerine koşturan Işık, geri kalan zamanını ise hayvanlarını beslemeye, tarlada çalışmaya ve evinin ihtiyaçlarına ayırıyor. Kendi deyimiyle “sıradan” bir insanken bir doğa direnişçisine dönüşen Işık, aynı zamanda İkizköy Çevre Komitesi’nin de sözcüsü.