Diriliş bayramı kutlanıyor

Diaspora Haberleri —

29 Kasım 2020 Pazar - 15:18

  • PKK'nin 42'nci kuruluş yıldönümü olan 27 Kasım kutlamaları Avrupa’nın birçok kentinde devam ediyor. Diriliş bayramı toplantılar, yürüyüşler, havai fişekli gösteriler ve halaylarla karşılandı.

 

Kürt halkı için “Diriliş Bayramı” anlamına gelen PKK’nin kuruluşu, 42’nci yılında da çeşitli etkinliklerle karşılandı. Avrupa’nın birçok ülkesinde Covid-19 pandemisi nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu kutlama etkinliklerinde  “PKK varoluş gerekçemizdir” denildi.

ALMANYA

Köln’de pandemi nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu bir etkinlikle diriliş bayramı kutlandı. Etkinlikte “PKK gerçekten bir romandır, insanlık hareketidir. PKK'li olmak tüm bu topluma dayatılan anlamsızlığı reddetmektir" denildi.

Etkinlikte, 27 Kasım 2011’de Amed’de şehit düşen Armanc Kerboranî’nin (Hüseyin Akdoğan) “Öyle bir yola girdik ki artık bizi durduramazsınız” adlı yazısından bölümler okunarak Özgürlük Şehitleri anıldı.

43 yıllık mücadeleyi özetleyen kısa sinevizyonun ardından program Ozan Seyitxan’ın söylediği stranlarla devam etti.

Başkent Berlin’de ise bir araya gelen gençler, Almanca “Çok yaşa PKK’nin özgürlük mücadelesi” yazılı pankart eşliğinde yürüdü. Gençler, havai fişek ve renkli dumanlar eşliğinde “Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK” ve “Jin, Jiyan, Azadî” sloganlarını attı.

Dest-Dan Kadın Meclisi de diriliş bayramı vesilesiyle bir etkinlik düzenledi, PKK tarihini anlatan "Ateşten Gömlek" belgeseli izlendi.

Hildesheim’de Angoulemeplatz'da bir araya gelen çok sayıda kişi diriliş bayramını kutladı. Çevre illerden de katılımın gerçekleştiği Kürt Halk Önderi Öcalan için dövizler açıldı. Kutlamanın yanı sıra eylemciler Irak merkezi hükümeti ile Başur yönetiminin Şengal kararını da protesto etti. 

Saarbrücken kentinde Landwehrplatz önünde çok sayıda kişi bir PKK'nin kuruluş yıl dönümünü kutladı. Müzik dinletisinin sunulduğu eylemde sık sık "Biji Partiye Karkeren Kurdistan" ve "Biji Serok Apo" sloganları atıldı. 

Kassel kentinde de düzenlenen bir yürüyüş ile PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlandı.

HOLLANDA

Arnhem’de diriliş bayramı düzenlenen bir etkinlik ile kutlandı.  DEM-NED eşbaşkanlarının birer konuşma yaptığı kutlamada, PKK’nin kuruluşu ile Kürt halkının kaderinin değiştiği ve PKK’nin umut ışığı olduğu belirtildi. Kutlama, müzik, halay ve bilgi yarışması ardından sonra erdi.

İSVİÇRE

PKK'nin kuruluşunun 42'nci yıldönümü Cenevre’de Place des Nations meydanında düzenlenen bir etkinlikle kutladı. CDK Cenevre eşsözcülerinin birer konuşma yaptığı etkinlik müzik eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

Zürih’te ise Helvetiatz meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar PKK bayrakları ve Kürt Halk Önderi’nin posterlerini taşıdı. Yapılan konuşmalarda "Önderliğimiz Abdullah Öcalan'ın felsefesiyle PKK bugün bir halklar hareketine dönüşmüştür” denildi.

Meşalelerin yakıldığı etkinlikte Tev-Çand sanatçıları sahne aldı, kutlama çekilen halaylarla sona erdi.

FRANSA

Tevgera Ciwanên Şoreşger ve TEKO-JIN öncülüğünde, PKK'nin kuruluş yıl dönümü Strasbourg kentinde kutlandı. Büyük bir PKK bayrağının açıldığı etkinlikte, PKK’nin Kürt halkı ve tüm dünya halkları için önemine işaret eden bir konuşma yapıldı.Daha sonra yakılan ateşin etrafında halaylar çekildi, havai fişek gösterisi yapıldı.

Montpellier’de ise Kentte PKK’nin kuruluş yıl dönümü kitlesel meşaleli bir yürüyüşle coşkulu bir şekilde kutlandı. Peyrou Pitot Parkı’nda başlayan ve Comedie Meydanı’na kadar süren yürüyüşte Öcalan posteri ile PKK bayrağı taşındı.Etkinlik, havai fişek gösterisi ardından atılan sloganlarla son buldu.

Kutlamaların başka bir adresi ise başkent Paris’ti. Villiers Le Bel banliyösünde Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwan ên Têkoşer’in çağrısı ile meşaleli bir yürüyüş yapıldı.

Evry ve Drancy banliyölerinde de 43’ncü PKK yılı yapılan yürüyüşler ile kutlandı. Akşam saatlerinde Evry’de toplanan TCŞ’li gençler ve Kürdistanlılar, kent merkezinde yapılan yürüyüş ile PKK’yi selamladı.

Bordeaux’ta ise Place de la Bourse meydanında diriliş bayramı kutlandı. Dev PKK ve Öcalan posterlerinin açıldığı etkinlik, Porte de Bourgogne meydanında yakılan ateşler ve çekilen halaylarla son buldu.

Rennes’de de Kürdistanlılar PKK’nin kuruluşunu büyük bir çoşku ile kutladı. Müzik dinletisinin gerçekleştirildiği eylemde sık sık ”Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK”, "Vive le PKK” sloganları atıldı

İNGİLTERE

İngiltere’nin başkenti Londra’da Britanya Kürt Kadın İnisiyatifi tarafından 27 Kasım kutlamaları kapsamında Kuzey Londra’da araç konvoyu oluşturularak şehir turu yapıldı.

Halk Meclisi Örgütlenme Komisyonu tarafından da kentin en yüksek tepesi Alexandra Palace'ta akşam saatlerinde 27 Kasım coşkuyla kutlandı. PKK bayrakları ve Öcalan flamalarını taşıyan grup 27 Kasım’ı havai fişeklerle kutladı.

PKK'nin kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Kürt Gençlik İnisiyatifi de merkezi bir noktada eylem gerçekleştirdi. 27 Kasım’ı havai fişek gösterisi ve halaylarla karşılayan gençler, sık sık “PKK halktır halk burada,” “Genç başladık genç başaracağız”, “Lovely PKK” sloganları attı.

AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da TCŞ ve TEKO-JIN aktivisti gençler, PKK'NİN 42'nci kuruluş yıldönümünde pankart asma eylemi gerçekleştirdi. Otobandaki bir üst geçide, “Bijî Partîya Karkerên Kurdistan” yazılı pankart ve HPG bayrağı asan gençler, bir süre renkli dumanlar eşliğinde “Bijî Serok APO”, “Bijî Partîya Karkerên Kurdistan” attı.

İTALYA

İtalya’nın başkenti Roma’da PKK’nin 43’üncü yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Ararat Kürt Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlamaya Kürdistanlıların yanı sıra İtalyanlar da katıldı. Etkinlik, Öcalan’ın konuşmalarının derlendiği sinevizyon gösterimi ile devam etti. Ardından yapılan konuşmada “Bugün Kürdistan'ın 4 parçasında PKK’nin dinamik bir güç olduğu, Ortadoğu ve dünyanın birçok halklarını etkilendiği, yeni bir yaşam modeli yarattığı” belirtildi.

Kutlama, İtalyanların da yaptığı kısa konuşmaların ardından son buldu.

BELÇİKA

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki kutlamaları adresi ise Place d'Espagne'ydi. Halaylarla PKK'nin kuruluşunun kutlandığı eyleme Zübeyr Aydar da katılarak bir konuşma yaptı. Eylem "Biji PKK" sloganlarıyla sona erdi. 

HABER MERKEZİ

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.