Doğu Akdeniz’de Navtex savaşları

Dünya Haberleri —

17 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:00

  • Türk devleti Doğu Akdeniz’de ikinci kez Navtex ilan ederken, Avrupa Birliği (AB), “faaliyetlere derhal son verin” açıklamasını yaptı. Kıbrıs ise karşı Navtex ilan etti. 

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan kriz derinleşirken, Türk devletinin ikinci kez Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan etmesi ardından AB bir açıklama yaparak, Türk devletinin gerilimi arttırdığını söyleyerek “faaliyetlerinize derhal son verin” çağrısı yaptı.

Türk devleti zarar veriyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türk devletinin ikinci Navtex ilanının “diyalog ve müzakere” çabalarına zarar verdiğini kaydetti. Borrell, "Türk yetkililere bu faaliyetlere derhal son vermeleri ve Avrupa Birliği ile kapsamlı bir diyaloğa tam ve iyi niyetle katılma çağrısında bulunuyorum" dedi.

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen AB Dışilişkiler toplantısında Türk devletinin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri masaya yatırılmış ve Türkiye’ye “tansiyonu düşürme, diyaloğa geçme” çağrısı yapılmıştı.

Kıbrıs’tan karşı Navtex

Türkiye’nin 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs Adası'nın güneybatısında çalışmalarını yürüteceği alana yönelik  Navtex ilan etmesi ardından Kıbrıs Rum Yönetimi de Türk devletinin bu faaliyetlerinin “yasa dışı” olduğunu söyleyerek ”karşı-Navtex" duyurusu yapmıştı.

Yunanistan ve Kıbrıs yönetimi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini egemenlik haklarının ihlali olarak görürken, Türkiye ise Doğu Akdeniz'de kıyısı bulunması nedeniyle bölgedeki doğal gaz rezervlerinin kendi deniz yetki alanında olduğunu iddia ediyor.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.