Dolar 18'e doğru koşuyor

.

.

  • Dolar/TL önceki günü 17.72'tan tamamladıktan sonra dün öğleden önce 17.75 bandında işlem görerek, 18'e doğru tırmanışını sürdürdü. 

Bu verilere göre TL'nin Nisan'dan beri değer kaybı yüzde 16.3, yıl başından beri kaybı ise yüzde 25.7 seviyesinde.
Dolar/TL yüksek enflasyon, döviz ve düşük faiz başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler ve küresel resesyon korkusuyla yükselişini sürdürüyor. Türk Merkez Bankası (TCMB) enflasyona rağmen faiz ile değil kredi/likidite vb makroihtiyati tedbirlere yönelmeyi sürdüreceğini belirtirken, Avrupa 11 yıl oranın ardından faiz artışına gitti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün 50 baz puan faiz artırırken yeni bir politika aracı olan aktarım koruma mekanizmasını (TPI) da açıkladı. Türkiye'de ise son 24 yılın zirvesine ulaşan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) üçüncü çeyrek sonuna kadar yüzde 85'e doğru yükselişini sürdürmesine rağmen Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizinde değişikliğe gitmemiş oldu. TCMB karar metninde de büyük değişiklikler yapmadı.
Tek karar mercii olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda TCMB Eylül'den beri haftalık repo faizini 500 baz puan indirerek yüzde 14 seviyesine çekmişti. Faiz indirimleri ise TL'nin dolar karşısındaki düşüşünü hızlandırarak geçen yıl yüzde 44 değer kaybetmesine yol açmıştı. Dolar/TL önceki günü 17.72'tan tamamladıktan sonra dün 17.75 bandında işlem gördü. Euro/TL kuru 18,13'ü, Sterlin/TL kuru da 21,28'i geçti. Böylece Nisan itibarıyla değer kaybı yüzde 16.3, 6 aylık kayıp ise ise yüzde 25.7 seviyesinde.
Türkiye'nin iflas riski primi olan 5 yıllık CDS'i geçen haftalarda 900 puana yaklaştıktan sonra önceki günü günü 827/840 puandan tamamladı. CDS'in 900 baz puana yaklaşması dış borçlanma maliyetini çift haneye getirirken, düşük rezervler yeni döviz kaynağı olmadan kur politikaların uzun vadede sürdürülebilir olmadığı endişelerini getiriyor.
Bankacıların hesaplamalarına göre swaplar hariç rezervler eksi 55 milyar dolar civarında seyrediyor. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.