Dört aylık eylem rotası hazır

9 Şubat 2021 Salı - 20:23

  • HDP Sözcüsü Ebru Günay, önceki gün başlatılan Herkes İçin Adalet kampanyasının kapsamı ve eylem takvimiyle ilgili bilgi verdi. Buna göre; temel sorunların tamamına dair buluşmaların yanı sıra hedef odaklı eylemlere başlanıyor.

 

Haziran’a kadar devam edecek kampanyanın tüm toplumu ve tüm sorun alanlarını ilgilendirdiğini belirten HDP Sözcüsü Günay, ilgili tüm kesimleri adalet, demokrasi ve eşitlik için omuz omuza mücadele etmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında “Herkes İçin Adalet” kampanyasının detaylarını paylaştı. Günay, şu üç temel dinamik olmadan yaşama bir anlama katılamayacağını, siyaset yapılamayacağını, geleceğe bir söz bırakılamayacağını ve geçmişin yükünden kurtulunamayacağını belirtti:

*  Adalet yoksa demokrasi yoktur.

*  Adalet yoksa demokratik bir uzlaşı ve özgür bir siyaset de yoktur.

*  Adalet yoksa hukuk yoktur.

Kampanya boyunca tüm adaletsizlik alanlarına değinecek, görecek, eylem ve etkinlikler yapacaklarını kaydeden Günay, şu bilgileri paylaştı:

*  Bir süredir başlayan İş ve Aş Buluşmalarını ileri taşıyarak yoksulluk ve işsizlik temalı kitlesel bölge yürüyüşleri yapacağız.

*  Cinsiyetçi, militarist, kadın düşmanı politikalara karşı kadınlarla buluşmalar gerçekleştirerek, eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz.

*  Kürtçeye yoğun saldırıların ve asimilasyon politikalarının olduğu bir dönemde ‘Anadil Adaleti’ni arayacağımız eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz.

*  Cezaevlerinde süreleri dolmalarına rağmen bırakılmayan, denetimli serbestlik hakları kullandırılmayan, infazları yakılan tutsakların, açlık grevine girenlerin adalet taleplerini dillendirmek için farklı şehirlerde ve Meclis’te ‘adalet’ diye haykırmaya devam edeceğiz.

*  Siyasette sıkışan ve kutuplaştırılan atmosferi aşmak ve nefes aldırmak için kendimiz dışındaki partiler ve inanç kurumları ile bir araya geleceğiz.

*  Sol, sosyalist ve devrimci güçlerle, değişik inançlardan çevreler ve gruplarla baskılara karşı direnişi büyütmek için programlar düzenleyeceğiz.

*  Şırnak’ta kömür madenlerinin kirlettiği Nergüş deresinin, Dersim’de maden aramaları ile doğa yıkımı gerçekleştirilen Çemişgezek’in, Aydın ve Muğla’da incir ağaçlarının, Mersin’de ve Antalya’da portakal ağaçlarının, Karadeniz’de ormanların, fındık ağaçlarının ve çay tarlalarının hakkını korumak için ekoloji buluşmaları düzenleyeceğiz.

*  Aylardır kepenk kapattığı için iflas ettirilen restoran, lokanta ve kafe işletmeleri ve emekçilerinin hakkını aramak için buluşmalar yapacağız.

*  Tekçiliğin yansıması olan mezhebe dayalı inanç anlayışını yıkmak için tüm inançlarla zenginliğimizi göstereceğiz.

*  AİHM iddianamesi ile ülkenin yargı sisteminin nasıl mahkum edildiğini, Kobanê iddianamesi ile bizleri yargılamak isteyenleri yargılayacağımızı göstereceğiz.

*  Derinleşen tecrit sistemin ülkeye yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ve sonuçlarını anlatacağız.

*  Kürtlere karşı savaş politikalarının sadece Kürtlere değil, tüm ülkeye verdiği zararı göstermek için alanlarda olacağız.

Eylem takvimi

 Adalet, demokrasi ve eşitlik için omuz omuza mücadele etmeye çağıran Günay, bu kapsamdaki eylem takvimini de paylaştı:

*  İlk önce kampanyanın kadın programı Kadın Meclisimiz tarafından Ankara’da açıklanacak.

*  Ankara ve İstanbul adliyelerinin önünde eşbaşkanımızın, milletvekillerimizin, kadın meclisimizin ve avukatların katılımı ile çıplak arama, uygulanmayan AİHM kararı ile iftira ve yalanlarla dolu Kobanê iddianamesini işleyeceğimiz açıklamalar ve oturma eylemleri yapağız.

*  Cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekmek için cezaevleri önünde protestolar, açıklamalar yapacak, eylemler düzenleyeceğiz.

*  Adalet için grevde olanlara ses vermek için 15 Şubat’ta ‘Tecride Son, Yaşam İçin Adalet’ sloganıyla üç farklı kentte uluslararası komplonun yıldönümünde tecridi protesto etmek için kitlesel yürüyüşler gerçekleştireceğiz.

*  İş ve Aş Buluşmalarımızın Van ayağını gerçekleştireceğiz. Van’da Eşbaşkanımız Pervin Buldan’ın katılımıyla emekçiler ve esnaf ile buluşacağız. Onları dinleyecek ve kendi çözüm önerilerimizi anlatacağız.

* l Dünya Anadil Günü vesilesiyle farklı şehirlerde Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca ve diğer dillerde açıklamalar yapacağız. Eşbaşkanımız Mithat Sancar’ın katılımıyla Amed’de Kürtçe konusunda çalışma yürüten kurumların ‘Anadil Hakkı İçin Adalet’ sloganıyla kitlesel bölge yürüyüşüne katılacağız. Kürt Dili konusunda çalışma yürüten kurumlarla ortak etkinlik düzenleyeceğiz. Kürtçe ile ilgili 14 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda Kürt diline yönelik saldırıları, asimilasyon politikalarını gösteren geniş bir rapor hazırlayıp ulusal ve uluslararası kurumlar ile paylaşacağız.

*  AİHM’in Selahattin Demirtaş kararının uygulanması için yerellerde bilgilendirme çalışmaları, kurum ziyaretleri, toplu dilekçeler, mektuplar gibi farklı etkinlikler organize edeceğiz.

*  Şubat ayı içerisinde sol ve sosyalist partileri, Alevi kurumlarını, büyükelçiliklere, ‘Adalet’ gündemiyle ziyaretler gerçekleştireceğiz.

*  8 Mart Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde bütün yerellerde kadınlarla omuz omuza olup kadın mücadelesini büyüteceğiz.

*  21 Mart Newroz kutlamalarını yapacağız. Ulusal birlik temalı eylemlerimize devam edeceğiz.

*  İş ve Aş Buluşmalarını ülkenin her bölgesinde yapacak şekilde sürdüreceğiz. Turizm ve sera sektörü, liman işçileri, deri emekçileri ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf ile buluşacağız. Tüm bu alanlarda süren işçi direnişlerine güç verecek, birlikte adalet sesimizi daha gür çıkaracağız. Bu birlik ruhuyla1 Mayıs’a yürüyeceğiz.

* 26 Nisan’da partimize dönük bir komplo ile yazılan Kobanê iddianamesini yazanları yargılamak için mahkemede olacağız.

*  Tiyatro ve müzik sanatçıları ile buluşarak, Kürt yazarlar ile özel bir program yapacağız.

* Gezi’de, Suruç’ta, Ankara Gar Katliamında hayatını yitirenler ile Kürdistan’da katledilen çocukların, gençlerin annelerini buluşturacağız.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.