Duisburg’da ‘Diktatörü yargıla’ eylemi

Kadın Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 14:46

  • Duisburg’da “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden, 100 bin imza” kampanyası kapsamında imza toplandı.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi, “Diktatörün yargılanması için 100 neden 100 bin imza” kampanyası kapsamında dün bir miting düzenledi.

TJK-E’nin 25 Kasım’da başlattığı “Diktatörün yargılanması için 100 neden, 100 bin imza” kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında Almanya’nın Duisburg kentinde bir miting düzenlendi.

Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi’nin organize ettiği eylem 16.00-17.00 saatleri arasında Duisburg Forum önünde yapıldı.

Konuşmalar ve imza toplayan eylemciler, imzacılara AKP iktidarı boyunca, Türkiye’de kadın katliamlarında yaşanan artışa da dikkat çekti.
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de değil Kürdistan’ın diğer parçalarında da kadınların mücadelesini geriletmek amacıyla kadınları hedef aldığı belirtildi.

Açlık grevine ses

Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına Amara Çîya yaptığı konuşmada Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecrit ve cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı başlatılan açlık grevi direnişlerine dikkat çekti.

“Türkiye ve Kürdistan’daki 120 cezaevinde Kürt siyasi tutsakların başlattığı, aralarında HDP milletvekilleri, gazetecilerin, siyasetçilerin de bulunduğu binlerce siyasi tutsak, AKP-MHP faşist iktidarının İmralı tecrit sistemine ve cezaevlerinde süren baskılara, hak gasplarına ve artan siyasi soykırım operasyonlarına karşı 49 gündür açlık grevinde" diyen Çîya şöyle konuştu: “Cezaevlerinin tüm zor koşulları altında süren açlık grevleri aynı zamanda insanlık direnişidir. Giderek büyüyen bu direnişe biz de buradan destek veriyor ve onların taleplerinin bizim de taleplerimiz olduğunu belirtiyoruz. Cezaevlerinde süren bu direnişi sürdüren siyasi tutsaklar demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm kurumları, siyasetçileri, aydın ve sanatçıları faşizme karşı mücadele etmek için sorumluluğa çağırıyoruz."

Sık sık “Jin, Jiyan, Azadi”, “Biji Serok Apo”, “Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük”, “Katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı eyleme Yeni Kadın aktivistleri de katılarak destek sundular.

Miting, yarın saat 14.00’de Duisburg Königstr’de yapılacak olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto, açlık grevleri ile dayanışma, HDP ve ESP’ye yapılan siyasi soykırım operasyonlarını protesto eylemine katılım çağrısı ile sona erdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.