Dün başardık, bugün de başaracağız

Yeşil Sol Parti / Batman

Yeşil Sol Parti / Batman

  • Yeşil Sol Parti’nin Êlih mitinginde on binlere seslenen DBP Eşbaşkanı ve milletvekili adayı Keskin Bayındır, “Dün başardık bugün de başaracağız. Beyaz toros ittifakının sonunu getireceğiz” dedi. 

Görkemli Êlih mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, halka çağrıda bulunarak, “Gelin irademizi Yeşil Sol Parti’nin ağacı altında buluşturalım. Meclis'e en güçlü şekilde gideceğiz” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), dün Êlih’ın (Batman) Kültür Mahallesi’ndeki 8 Mart Kadın Parkı’nda miting yaptı. On binlerin doldurduğu miting alanına gençler, "Sonu muhteşem olacak", “Direnen ben direnen siz, kazanacak halk olacak" pankartları ile "Bijî Serok Apo" sloganı eşliğindeki yürüyüşle giriş yaptı. Barış anneleri ve kadınlar da yöresel kıyafetleri, "Jin Jiyan Azadî" pankartı ve ellerinde taleplerine dikkat çektikleri dövizlerle giriş yaptı. Kurulan sahneye devasa Yeşil Sol Parti bayrağı ve “Dün başardık, bugün de başaracağız” gibi pankartlar asıldı. Toplanan kitlenin çalınan müzikler eşliğinde halaya durduğu miting alanında, "Tek yol Yeşil Sol" sloganı atıldı.

Din alimleri sahnede

Saygı duruşunun ardından kentin önde gelen din alimleri sahneye çıktı. Din alimleri adına söz alan Mele Miheme Şen, 14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekerek, “İnşallah kazanacağız, inşallah kazanacağız. Bizler Müslüman olduktan sonra İslam için çok fedakarlıklar yaptık. Bizler barışı, özgürlüğü, kardeşliği bırakmayacağız. Bizler İslam’ın doğruluk yolunda yürümeye devam edeceğiz. İslam’ın rant uğruna kullanılmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

 Ardından Barış Anneleri Meclisi üyelerinin sahne aldığı mitingde, kitle “Şehîd namirin” sloganı eşliğinde anneleri selamladı. Êlih milletvekili adayları kitleden büyük alkış aldı.

 

 

Zalimin peşinden gitmeyiz

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı bileşenleri adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşitî, konuşmak üzere sahneye çıktı. İbadetlerini göstere göstere yapanların münafık olduğunu dile getiren Aşitî, onların yollarının karanlık olduğunu ve peşinden gidilmemesi gerektiğini söyledi. 30 milyona yakın Kürt’ün kendi ana dilinde eğitim almasının önlenmesinin en büyük zulüm olduğuna işaret eden Aşitî, “Zulmedenlerin peşinden gitmeyeceğiz, yolu karanlık olanların arkasında durmayacağız” dedi.