Dünyanın en yalnız insanı öldü!

Toplum/Yaşam Haberleri —

foto: AFP

foto: AFP

  • Brezilya’da bir yerli grubunun son üyesinin hayatını kaybettiği açıklandı. Adı bilinmeyen bu kişiye hayvan avladığı ve saklanabilmek için sürekli çukurlar kazdığı için “çukurun insanı” deniyordu. 

SERAP GÜNEŞ

Brezilya’da bir yerli grubunun son üyesinin hayatını kaybettiği açıklandı. Adı bilinmeyen bu kişiye hayvan avladığı ve saklanabilmek için sürekli çukurlar kazdığı için “çukurun insanı” deniyordu. 

Cesedi saman kulübesindeki hamakta bulunan yerlinin 60 yaşında olduğu ve doğal nedenlerden hayatını kaybettiği düşünülüyor. Yerli kişi, Bolivya sınırındaki Rondônia eyaletindeki Tanaru bölgesinde yaşayan bir yerli grubun hayatta kalan son üyesiydi. Kabilesinden altı kişi 1995’te madencilerin saldırısında katledilmişti.

Brezilya Anayasası’na göre ülkedeki yerel kabileler kendi topraklarında geleneksel yaşayışlarını sürdürme hakkına sahip. Tek başına kalan bu yerli ise Brezilya’nın Yerli İşleri Ajansı (Funai) tarafından kendi güvenliği için 1996’dan beri izleniyordu. 

Cesedi tüylerle kaplı idi

Funai görevlisi Altair José Algayer, rutin bir devriye sırasında adamın cesedini saman kulübelerinden birinin dışındaki bir hamakta papağan tüyleriyle kaplı buldu. 

Yerli uzman Marcelo dos Santos, adamın ölmek üzere olduğunu bilerek tüyleri kendi üzerine koyduğunu düşündüğünü söyledi.  Santos, "Ölümü bekliyordu, şiddet belirtisi yoktu" dedi.

BBC’den Vanessa Buschschlüter’ın haberine göre yetkililer, hastalığa yakalanıp yakalanmadığını belirlemek için otopsi yapılacak.

50’den fazla hasır kulübesi vardı

Yabancılarla temastan kaçındığı için hangi dili konuştuğu veya hangi etnik gruba ait olduğu bilinmiyor. Funai, yıllar içinde adamın inşa ettiği 50’den fazla hasır kulübe buldu. Bölgede yıllar içinde bulunan kanıtlar, onun mısır ve manyok ektiğini ve balın yanı sıra papaya ve muz gibi meyveleri de topladığını gösteriyor.

Madencilerin tehdidi

Yerli halkın hakları için savaşan bir grup olan Survival International, Brezilya'da yaklaşık 240 yerli kabilenin bulunduğunu ve bunların birçoğunun, topraklarını yasadışı madencilerin, kerestecilerin ve çiftçilerin işgal etmesi nedeniyle tehdit altında olduğu konusunda uyarı yaptı.

Brezilya'nın yerli halkının karşı karşıya olduğu riskler, yakın zamanda Glasgow'daki COP26 küresel iklim zirvesinin açılış töreninde yaptığı tutkulu bir konuşmanın ardından eylemci Txai Suruí'nin ölüm tehditleri almasıyla gündeme gelmişti.

Yerli hakları aktivisti Txai Suruí, Amazon hakkında COP26 konuşmasının ardından ölüm tehditleri aldığını söyledi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.