Ekmek ve Gül’den ‘Kız Kardeşlik Köprüsü’

Kadın Haberleri —

.

.

  • Ekmek ve Gül, depremzede kadın ve çocuklarla dayanışma için ‘Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz' çalışmasını başlattı.

Ekmek ve Gül, depremzede kadın ve çocuklarla dayanışma için "Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz" çalışmasını başlattığın duyurdu. 

‘Hayatı birlikte yeniden kurmaya çağırıyoruz’

Ekmek ve Gül başlattığı çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Deprem bölgesindeki kız kardeşlerimizin yaralarını sarmak, depremde birleşen ellerimizi hayatı yeniden kurarken de hiç ayırmamak için… İnsanca yaşanacak koşulların bir an önce sağlanması, kadınların ve çocukların barınma, beslenme, sağlık, güvenlik, eğitim, şiddete karşı korunma gibi temel ihtiyaçlarının düzenli ve sürekli olarak karşılanması için… Kadınların ve çocukların yaşadıklarının kaydını tutmak, yaşadıklarımızı asla unutmamak, unutulmasına izin vermemek için… Yaşanan ve muhtemel hak ihlallerini görünür kılmak, müteahhidinden en tepedeki yöneticilere sorumluların hesap vermesini, devletin görevlerini yerine getirmesini sağlamak için… Depremzede kadınların taleplerini tüm kadınların talebi olarak sahiplendiğimizi göstermek ve sesimizi hep birlikte yükseltmek için ülkenin ve dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak bir dayanışma ağı kurduk. İl il, ilçe ilçe buluşuyor, dayanışmamızı ülkenin her yerinde güçlendiriyoruz. Tüm kadınları bu ‘Kız Kardeşlik Köprüsü’ne katılmaya, hayatı hep birlikte yeniden kurmaya çağırıyoruz."

Profesyonel gönüllerle destek çabası

Deprem bölgesinden göç edip farklı kentlere giden kadın ve çocukların durumunun ihtiyaçlarının karşılanması için de çalışmalar yapıldığını açıklayan Ekmek ve Gül, "Depremzede kadın ve çocukların psikososyal ihtiyaçları, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimleri için gönüllü profesyonellerle ekipler kurarak düzenli destek sunma planları oluşturuyoruz. Uluslararası kadın dayanışmasını sürekli kılmak ve olanakları seferber etmek için farklı ülkelerdeki kadın örgütleriyle ağlar kuruyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Deprem bölgesinde kadınların ve çocukların yaşadığı hak ihlallerinin, acil talep ve ihtiyaçlarının kaydedildiği aktarılan açıklamada, yetkili kurumların bu ihlaller karşısında görevini yapması, talep ve ihtiyaçları gidermesi için mücadele edildiği belirtildi.

Katılım çağrısı

Çalışmada yer almak isteyen psikolog, sosyolog, çocuk gelişimi uzmanı, rehberlik uzmanı, okul öncesi eğitmeni, drama eğitmeni, oyun terapisti, sağlık çalışanı ve avukatlar için katılım çağrısında bulunan Ekmek ve Gül, “0533 209 01 78” numaralı telefondan ulaşılabileceğini duyurdu. 

Ekmek ve Gül, ‘Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz' çalışmasını kendi gruplarının yanı sıra kadın dernekleriyle birlikte yürütülecek.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.