Emek ve Özgürlük İttifakı nihai karar için toplanıyor

6 Mart 2023 Pazartesi - 17:30

Emek ve Özgürlük İttifakı

Emek ve Özgürlük İttifakı

  • Temel gündemi deprem bölgesindeki çalışmalar olan HDP, seçim hazırlıklarını da tamamladı. HDP, Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma konusunda nihai kararını ise Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısına bıraktı. 

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda uzlaşmazlık sonrası yaşanan gelişmelerden sonra 4 Mart’ta olağanüstü toplanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), kapsamlı tartışmalar yürüttü. Toplantıda Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve seçime dair tartışmalar Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısına bırakıldı. 

Toplantıda temel gündemi Mereş merkezli depremlerde 11 kentte enkaz altında cenazelerin çıkarılması olan HDP, tüm yapı ve kurullarıyla bölgede sürdürülen çalışmalara yoğunluk verme kararını yineledi. İl ve ilçe örgütlerinin çalışmalarını konteynırlarda sürdüren HDP, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi, milletvekilleri, parti kurulları ve gönüllülerle birlikte deprem bölgelerinde kalmaya devam edecek. Enkazın altında olan binlerce insanın cenazelerinin defnedilmesine öncelik veren HDP, yeniden inşa çalışmalarına ağırlık verecek. 

HDP seçimlere hazır

Seçim gündemine dair de MYK’de kapsamlı tartışmamlar yürütüldü. İttifak yapısı, bileşenleri ve kurullarıyla seçim hazırlıklarını tamamlayan HDP, deprem bölgesinde çalışmalarını aksatmadan seçim startının verilmesinin ardından sahaya inecek. 

Son karar İttifak'ın

Millet İttifakı’nda yaşanan krizlerin de ele alındığı toplantıda, deprem nedeniyle ikinci plana alınan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı çıkarma yönündeki eğilimi de gözden geçirildi. HDP, yürütülen bu tartışmaları, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği toplantının gündemine taşıyacak. Son karar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın toplantısında verilecek.

3. Yol çalışmaları

HDP, 3. Yol’un güçlendirilmesi ve ittifak yapısının genişletilmesi kapsamında çalışmalarını da yürütmeye devam ediyor. Kimi siyasi partilerin Emek ve Özgürlük İttifakı’na katılma yönünde eğilimleri olduğu ve kimi görüşmelerin de yapıldığı öğrenildi.

ÖZGÜR PAKSOY - MA/ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.