Emniyet boyacısı için "Suikast timi" dediler

18 Eylül 2022 Pazar - 19:26

  • Suruç’ta gözaltına alınan ve “Suikast timi” olarak lanse edilen dört kişiden birinin İlçe Emniyet Müdürlüğünün boyacısı olduğu ve daha önce ajanlık dayatıldığı ortaya çıktı. 

 

Türk İçişleri Bakanlığı, Urfa'nın Suruç ilçesinde “Yargı ve kamu görevlilerine yönelik eylem hazırlığında” olduğu iddiasıyla dört kişinin 14 Eylül’de gözaltına alındığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan gözaltı haberinde, dosyada “gizlilik” olmasına rağmen dört kişinin yüzlerinin gözüktüğü fotoğraflarlar servis edilerek, "Örgüt üyesi” olarak gösterildi. Gözaltı esnasında dört evde yapılan armalarda ise “1 tabanca, tabancaya ait şarjör ve çok sayıda fişek ile dijital materyal” bulunduğu iddia edildi. 

Gözaltıdan sonra patlayıcı

Gözaltına alınan Suriyeli M.A.’ya ifadesinde herkes tarafından kolaylıkla erişilebilen “Suruç Emniyeti binasının konumunu başkasına gönderdiği” suçlaması yöneltildi. M.A., inşaat işçisi olduğunu belirterek iki yıl önce ve gözaltına alınmadan üç-dört gün önce Emniyet binasını boyadığını, konum göndermediğini, konum gönderdiği belirtilen şahsı tanımadığını belirtti. Ayrıca M.A.’ya gözaltına alındıktan bir gün sonra (15 Eylül) Suruç ilçe kırsalında bulunduğu iddia edilen patlayıcı ve silahlarla ilgili bilgisi olup olmadığı soruldu. M.A., söz konusu patlayıcılarla ilgili bir bilgisinin olmadığını belirtti. 

Delil yok ama olsun!

M.A. ile birlikte gözaltına alınan Ö.Ç. , A.T. ve A.H.A., Cuma günü tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Duruşmada suçlamaları reddeden dört kişi, serbest bırakılmalarını istedi. Dört kişinin avukatı da dosyada somut bir delil olmadığını belirterek, müvekkillerinin bırakılmasını talep etti. Ardından kararını açıklayan Sulh Ceza Hakimliği, dört kişiyi "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutukladı. Dört kişi, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne götürüldü. 

Tutuklanan kişilerin, daha önce farklı tarihlerde MİT tarafından ajanlık dayatılarak tehdit edildiği ve kişilerin bunu yakın çevreleriyle paylaştığı ifade edildi.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.