Emniyet'te avukatlara darp

Darp edilen avukatlar

Darp edilen avukatlar

  • İzmir'de avukatlar, Newroz'da gözaltına alınan müvekkilleri için gittikleri Emniyet'te darp ve tehdide maruz kaldıklarını açıkladı. 

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubeleri, 19 Mart'ta kentte gerçekleşen Newroz'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan üç müvekkilinin işlemleri için gittikleri İl Emniyet Müdürlüğünde darp edildiklerini açıkladı. Avukatlar, ÇHD Şube binasında konuya dair basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan ÇHD İzmir Şube Yöneticisi Tuğçe Nazlı Akın, Emniyet'e giden avukatların "protokol karşılama" gerekçesiyle alınmadığını söyledi. Akın, "Bunun üzerine görevlerinin engellenemeyeceğini ve ifade işlemlerine katılmaları gerektiğini açıklayan avukat arkadaşlarımıza bu kez de X-Ray ile üst araması dayatılmaya çalışılmıştır. Avukat arkadaşlarımız bunu dayatamayacaklarını açıklamaya çalışırken kapıdaki görevli kolluk tarafından darp edilerek kapı dışına sürüklenerek atılmışlardır. Avukat arkadaşlarımızdan birisinin bu yapılanın işkence olduğunu söylemesi üzerine saldıran kolluk görevlisi, 'Ben işkencenin ne olduğunu iyi bilirim' demek suretiyle arkadaşlarımıza yönelik tehditler savurmuştur. Savcılıktan talimat gelene kadar içeri alınmayan arkadaşlarımız müvekkilleri ile görüşecekleri esnada avukat arkadaşlarımızı darp eden kolluk görüşmeyi engelleyerek arkadaşlarımızın kimliklerine el koymaya çalışmış ve vermemeleri halinde müvekkilleri ile görüştürülmeyeceği yönünde görevlerini yaptırmamakla tehdit etmiştir" dedi.

Yaşananları kabul etmediklerini vurgulayan Akın, şunları söyledi: "Yasayı çiğneyerek keyfi uygulamalar yaratan bu zihniyeti, işkence ve tehdidi kendisine görev biçenlerle mücadele etmeyi çok iyi biliyoruz. Ne müvekkillerimizin savunma haklarının engellenmesine ne de görevini yapmaya çalışan meslektaşlarımızın darp ve tehdit edilmelerine müsaade etmeyeceğimizi, yaşanan bu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz." İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.