En çok vaka Türkiye’de 

2 Kasım 2021 Salı - 17:40

.

.

  • CFWIJ'nin ekim ayı raporunu açıkladı. Rapor göre Türkiye'de en az 15 kadın gazeteci mesleki faaliyetlerine yönelik şiddet ve tacize maruz kaldı. 

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), kadın gazetecilerin haklarını savunma ve maruz kaldıkları taciz olaylarını deşifre etmek amacıyla her ay hazırladığı raporlar kamuoyuyla paylaşıyor.

Ekim ayı özgür basın raporunu yayınlayan Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, Türkiye’de  en az 15 kadın gazetecinin mesleki faaliyetlerine yönelik şiddet ve tacize uğradığını açıkladı.

Rapora göre;

  • 40 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı.
  • En çok vaka kaydedilen üç ülke Türkiye, Rusya ve Kanada oldu.
  • Ekim ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok fiziksel saldırı vakaları kaydedildi. Dünya genelinde 19 kadın gazeteci sahada haber takibi yaparken fiziksel saldırıya ve polis müdahalesine maruz kaldı.
  • Türkiye'de en az 15 kadın gazeteci mesleki faaliyetlerine yönelik şiddet ve tacize maruz kaldı. Bunların 12'si sahada haber takibi yaparken fiziksel şiddete maruz kaldı. İki kadın gazeteci ise yasal yollarla taciz edildi.
  • Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Melih Bulu'dan sonra rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci'nin şikayeti üzerine tutuklanan iki öğrenciyi desteklemek için orada bulunan topluluğu takip eden en az 12 kadın gazetecinin haber yapma hakkı polis tarafından ihlal edildi. Açıklamayı takip etmek isteyen gazeteciler darp edildi. Basın kartlarına el konuldu. Gazetecilerin çekim yapması engellenerek polis tarafından ablukaya alındı.
  • Doğrusu Haber muhabiri Büşra Taşkıran ve Jin News muhabiri Öznur Değer, Ankara'da halkla yaptıkları sokak röportajlarında polis tarafından 'turkuaz basın kartları' olmadığı için engellendi. İki gazeteci de polisin Genel Bilgi Toplama (GBT) talebi nedeniyle durduruldu, haber hakları ihlal edildi.
  • Gazeteci Derya Okatan 2019'da hakkında açılan soruşturma kapsamında "zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 13 Ekim'de hakim karşısına çıktı. Gazeteci hakkında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Efrîn'e yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin olumsuz paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Mahkeme heyeti Derya Okatan aleyhine açılan ve hâlâ sonuçlanmamış davaların birleştirilip birleştirilemeyeceği konusunda yazı yazılmasına karar verdi. Dava 26 Ocak 2022'ye bırakıldı.
  • Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunma suçlamasıyla tutuksuz yargılanan ve İpek'in intiharına sebep olan jandarma uzman çavuş Musa Orhan’a  yönelik 30 Mayıs 2021'de yaptığı haber ve sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp hakkında soruşturma açıldı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gazeteci "terörle mücadelede yer almış kişileri hedef göstermek" iddiasıyla suçlanıyor.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.