Enflasyon tahminlerine revize

5 Temmuz 2022 Salı - 17:00

.

.

  • JP Morgan, 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5'ten yüzde 63,1'e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0'dan yüzde 22,5'e yükseltti. 

Dünyanın önde gelen bankalarından İngiltere merkezli Barclays ise Türkiye’de enflasyonun yüzde 88 ile zirve yapacağını belirtti.

JPMorgan, TÜİK'in önceki açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından Türkiye için 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yukarı yönlü revize etti. Para politikasının aşırı şekilde gevşek olmaya devam ettiği ve enflasyona neden olan dış faktörlerde değişiklik olmadığı ortamda fiyat baskılarının büyümeye devam ettiğini belirten JPMorgan, "Enflasyonunun böyle çılgın seviyelerde olduğu zamanlarda, enflasyonu ölçmek ve tahmin etmek çok daha zor hale geliyor" değerlendirmesini yaptı. Enflasyonun muhtemelen bir süre için daha büyük bir problem olmaya devam edeceğini kaydeden JP Morgan, 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5'ten yüzde 63,1'e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0'dan yüzde 22,5'e yükseltti.

Enflasyon tahminleri için risklerin hala yukarı yönlü olduğunu belirten JPMorgan, yaklaşan seçimlerin zamanlaması ve sonuçlarının, seçim öncesi uygulanacak politikaların, ortodoks politikalara ne zaman dönüleceğinin, enflasyonda orta vadeli rotayı belirleyeceğini de vurguladı.

Dünyanın önde gelen bankalarından İngiltere merkezli Barclays ise Türkiye’de enflasyonun yüzde 88 ile zirve yapacağını belirtti. Barclays ekonomisti Ercan Ergüzel tarafından yayımlanan ve Bloomberg tarafından aktarılan raporda, “Yılın geri kalanında dövizde önemli bir değer kaybı olmayacağını varsayarsak” yıllık enflasyonun ekim ayında yıllık bazda yaklaşık yüzde 88 ile zirveye ulaşabileceği ve enflasyonun yılı yüzde 67 ile kapatabileceği belirtildi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tahminlerine göre Türkiye’de bu yıl Venezuela, Sudan ve Zimbabve’den sonra dünyanın en yüksek dördüncü enflasyonu olacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.