Engelli sağlıkçıya korona esareti

2 Aralık 2020 Çarşamba - 16:56

  • Koronavirüsü (Kovid-19) riski altındaki engelli ve kronik hastalığı olan sağlık emekçilerine ücretsiz izin dahi verilmiyor.

 

Koronavirüsü nedeniyle 15 gün yoğun bakımda kalan engelli sağlık emekçisi Kadri Ökmen, “İzin verilmiyorsa çevresel düzenlemelerin yapılması, özel tedbirlerin alınması gerekir” dedi.

Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde zor şartlarda çalışan engelli sağlık emekçilerinden biri olan laboratuvar teknisyeni Kadri Ökmen, 5 Kasım'da koronaya yakalandı. Yüzde 96 engelli olan Ökmen, 7 gün boyunca normal serviste tedavi gördü, ancak sağlık durumunun kötüye gitmesi sonrası yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Yoğun bakım ünitesinde 15 gün tedavi gören Ökmen’in 5 gündür normal serviste. 

MA’nın telefon aracılığıyla görüştüğü Ökmen, solunum cihazı ile rahat nefes alamadığını, ağrılarının devam ettiğini dile getirdi. Salgından önce de engelli sağlık emekçilerinin zorlandığını ifade eden Ökmen, “Ben elimi yıkamak için bile insanüstü bir çaba sarf ediyorum. Çalıştığım hastanenin önünde bulunan rampayı yaptırmak için 6 yıl uğraştım” dedi. Salgınla birlikte engelli sağlık emekçilerinin işlerinin daha zorlaştığını aktaran Ökmen, yetersiz koruma ekipmanlarıyla çalışmak zorunda kaldıkları için sağlık emekçilerinin virüse yakalandığını belirtti. Ökmen, engelli sağlık emekçilerine yönelik izin, ücretsiz izin hakkının engellenmesinin de kendilerini zorladığını kaydetti.

Engelli sağlık emekçilerinin izinli sayılmasının sağlık sistemini etkilemeyeceğini vurgulayan Ökmen, “Bazı arkadaşlarımızın maddi durumu daha iyi ve ücretsiz izinli sayılma talebinde bulundular ama bu talepleri dahi kabul edilmedi. Biz engellilere zulüm yapılıyor. Biz engelliyiz, bizim bazen özel ihtiyaçlarımız oluyor ama o durumda bile izin kullanmıyoruz. İzin verilmiyorsa bizi çalıştırıyorsanız çevresel düzenlemelerin yapılması, engelliler için özel tedbirlerin alınması gerekir” dedi.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.