Enternasyonal dayanışma ile omuz verelim

Kadın Haberleri —

8 Nisan 2021 Perşembe - 18:00

  •  Amed'de 22 kadının rehin alınmasına tepki gösteren siyasetçiler, iktidarın kadınlara gözdağı vermeye çalıştığını belirterek, “Enternasyonal bir dayanışma ile mücadeleye omuz verilmeli” çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Amed’de Rosa Kadın Derneği’ne yapılan baskın ve 22 kadının gözaltına alınmasına tepkiler büyüyor. Jinnews’e konuşan İzmir ve İstanbul’daki kadın örgütleri, gözaltılara karşı dayanışmanın önemini vurguladı.

‘Vardık, var olacağız’ı tekrarlayalım

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu: Örgütlü kadın mücadelesi, kurumsallaşmaya çalışan faşizmin önündeki en büyük barikat. TJA, dünya kadın hareketleri tarafından dikkatle izlenen, bütün çalışmaları takip edilen, bir anlamda da dünyadaki tüm kadın mücadelesinin öncülerinden biri. 
İktidar sistematikleşen saldırılarla kadınları güçsüz düşürmeye çalışıyor ancak bu gerçekleşmeyecek. Kadınların çoğunda rıza sağlayamayan bir iktidar söz konusu. Bu, kadın mücadelesinin daha da büyümesinin önünü açıyor. Kesintisiz mücadele ettikleri için, yaşamlarından, haklarından, kimliklerinden, özgürlüklerinden vazgeçmedikleri gibi bunu daha da büyütecekler. Kadınlar sadece mesaj vermekle sınırlı kalmıyor, bunu hayata geçirdikleri için iktidarın saldırması kendi açısından anlaşılabilir fakat buna verilebilecek cevap sadece Kürdistan ve Türkiye’deki ortak kadın mücadelesini de aşan bir yerden olmalı. Enternasyonal bir dayanışma ile kadın mücadelesine omuz vermek ve yan yana durmak, ‘Vardık, var olacağız’ı tekrarlayarak kadının özgür yaşamın, eş yaşamın, ekolojik yaşamın öncüsü olacağını bir kez daha kadınlar sokaklardan, alanlardan, fabrikalardan, işyerlerinden, tarlalardan, o hapsedilmek istendikleri evlerden haykırarak aşacaklarına inanıyorum.