Erdoğan'a sordu: Hangi hukuk devleti?

11 Mayıs 2022 Çarşamba - 16:45

  •  AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hukuk devleti ve demokrasi” ile ilgili söylediklerine tepki gösteren Ferit Şenyaşar, “Bu yaşadıklarımızı hangi hukuk devleti ilkeleri açıklayacak?” diye sordu.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 430. gününde devam ediyor. 

Emine ve Ferit Şenyaşar, dün sabah erken saatlerde Suruç ilçesindeki evlerinden 42 kilometre uzakta bulunan Urfa Adliyesi önüne gelerek, nöbet eylemini başlattı. Şenyaşar Ailesi, adliyeye gelen avukat ve yurttaşlara adalet mücadelesine dair aktarımlarda bulundu. 

Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak tanımlanan alanda nöbetlerini “Adalet istiyoruz” yazılı dövizle sürdüren Ferit Şenyaşar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’nde yaptığı konuşmada “Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır” dediğini hatırlattı. Şenyaşar, “Devletin tepesindeki isim açıklamalarından hukuk devletinden, yargının bağımsızlığından bahsediyor. Bu sözleri biz kabul etmiyoruz. Urfa halkı bu sözleri kabul etmiyor. Adliye önünde açık bir şekilde üstünlerin hukuku uygulanıyor. Bundan dolayı 66 yaşındaki anne 429 gündür bu adliyenin kapısında. Tek talebi mevcut yasaların uygulanması” diye konuştu. 

Suruç Devlet Hastanesi'yle ilgili “gizliliğin” korunduğu dosyada aradan geçen yaklaşık dört yılda sadece dört kişinin tutuklandığını anımsatan Şenyaşar, Erdoğan’ın sözlerine tepkisini şu şekilde devam ettirdi: “Bu yaşadıklarımızı hangi hukuk devleti ilkeleri açıklayacak? Suçlu belliyse dört yıldır neden ortalıkta dolaşıyorlar? Dört yıldır hukuksuz bir şekilde üstünlerin talimatı ile bir kardeşimiz tutuklu bulunuyor. Biz adalet istiyoruz. Bu ülkenin vatandaşıysak eşit yurttaşlık istiyoruz. Bu zulmün biran önce bitmesini istiyoruz.”   URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.