Erdoğan bu haliyle daha fazla yol alamaz

Forum Haberleri —

14 Kasım 2020 Cumartesi - 15:07

  • Dünyanın el çektiği ve ipliği pazara çıkmış insanlık değerlerine düşman bu güçleri etrafına toplayan ve onlardan ordu kurmaya çalışan bir Türkiye dünyanın karşısında duruyor.

 

Zeki AKIL

Erdoğan dünyaya terör ihraç ediyor. Bu, bütün dünyanın gözü önünde yapılıyor. DAİŞ ve El kaide, El Nusra gibi örgütler bütün dünyada teşhir ve tecrit oldular. Bu açıdan bütün devletler resmi olarak bu örgütler ve uzantılarından ellerini çektiler. Özellikle Suriye’de yoğunlaşan DAİŞ karşıtı savaşta yüze yakın devletin içinde yer aldığı uluslararası bir koalisyon kuruldu. Dünyada en hızlı ve kapsamlı koalisyonun kurulduğuna tarih tanık oldu.

İnsanlık düşmanları ile işbirliği

Bütün bunlara rağmen Erdoğan ve şürekası DAİŞ’le ortaklık yaptı. El Nusra ve benzer örgütleri bugün bile İdlib’de koruyup kolluyor ve her açıdan destek veriyor. Öyle ki, onlar adına Rusya gibi devletlerle görüşmeler ve pazarlıklar yapıyor. Suriye toprakları içinde Rusya ve rejimle bunları korumak için savaşı bile göze adlı. Şimdi o bölgeye büyük bir askeri güç yığmış ve Şam hükümeti, ordusu buraya yaklaşmayacak, diyor.

Dünyanın el çektiği ve ipliği pazara çıkmış insanlık değerlerine düşman bu güçleri etrafına toplayan ve onlardan ordu kurmaya çalışan bir Türkiye dünyanın karşısında duruyor. Bu çeteleri OSÖ ve MSO gibi isimlerle yıkayıp yağlamaya ve temize çıkarmaya çalışıyor. Bu güçleri her alanda tetikçisi olarak kullanıyor. Bu çeteler Suriye’nin işgalinde kullanıldı. Libya’ya gönderildiler. Oradaki savaşı kızıştırarak bölgeye yerleşmeye çalıştı. Son olarak onları Azerbaycan’a gönderdi ve Ermenistan’a karşı örgütlediği savaşta kullandı. Şimdi de yönünü Avrupa’ya çevirmiş. Orada kanlı eylemleri teşvik ederek, Avrupalıları tehdit ederek sindirmeye çalışıyor.

Uluslararası gerilimlerin oldağı

Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta krizi derinleştirmeye uğraşıyor. Türkiye’nin içinde bütün demokratik kazanımları ortadan kaldırmakla meşgul. Özellikle Kürt halkına karşı aralıksız bir saldırı içinde ve yüzyıllık soykırım projesini tamamlamak istiyor. Bunun için Rojava’ya saldırılar düzenledi ve Efrîn, Serêkaniye gibi bölgeleri işgal etti. Rojava’nın tümünü işgal etmek için kıvranıp duruyor. Şengal için de öyle. Efrîn’den İran sınırına kadar olan Kürt koridorunu işgal edip Türkiye’yi güvenceye alacağım, dedi. Asıl hedeflerinden birisi de Halep’ten Kerkük ve Musul’a kadar olan bölgeleri işgal Edip Türkiye’ye katmak istiyor. Bunu tam başaramasa en azından Kürtlerin bütün kazanımlarını ortadan kaldırmayı ve statüsüz bırakmayı varlık yokluk sorunu haline getirmiş.

Kürt kırımına kimler ortak?

Rojava’ya düzenlediği işgal seferlerine Güney Kürdistan’ı da ekledi. Zaten Güney’de onlarca askeri üssü vardı. Şimdi Xakurkê ve Heftanîn’i de ekleyerek işgal alanlarını genişletmeye ve Güney’i tamamen denetimine almak istiyor. Ancak bunu tek başına yapacak güce sahip değil. Ortadoğu’daki krizden ve ABD, Rusya gibi güçler arasındaki çelişkilerden yararlanarak bunu yapmaya çalışıyor. Bu güçlerin izni ve iş birliği olmasaydı Türk faşizmi Suriye’yi işgal edemezdi. Aynı şey Güney Kürdistan için de geçerli. Şengal’de bu çok açık görüldü. ABD temsilcileri Bağdat, Hewlêr ve Ankara ortaklaşarak Şengal sorununu çözsün, dediler.

Nitekim bu güçler gizli bir anlaşma yaparak Êzîdîleri ve kendilerini yönetme taleplerini bir tarafa attılar. Yine görüldü ki, Türk devleti Kürtler içinde işbirlikçi bir güç olmadan Kürtleri yenemez ve Kürdistan’da tutunamaz.

Bunun için KDP’nin üzerinde çalıştı ve onu kendisiyle ortak hareket edecek hale getirdi. Zaten Güney’in ekonomisini denetimine almış. Burada da ABD yetkilileri “Bağdat, Ankara ve Hewlêr ortaklaşarak PKK’yi yok etmeli” dediler. ABD, Rusya veya Kürt işbirlikçi ayağı olmazsa Türk devleti Suriye ve Güney’de bu işgal hareketlerini sürdüremez. Türkiye’nin bu savaşları kaldıracak bir ekonomisi yoktur.

ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri göz yummasa Erdoğan bu kadar faşist bir saldırganlık içinde olamaz. DAİŞ ve El Nusra gibi bütün çeteleri Türkiye neyine güvenerek etrafına topluyor? Açık ki, ABD ve Rusya kendi çıkarlarını öne çıkarıyor, Erdoğan’ı kullanmaya çalışıyor. Erdoğan da onları müthiş kullandı. Ermenistan dahil dünyanın başına bela oldu.

Taşlar yerinden oynuyor

Erdoğan dünyada teşhir olmuş bir faşist. Bu yaptıkları yanına kar kalmayacak. Bu çeteleri dünyaya karşı kullanarak dünyayı teslim alacağını mı sanıyor?

Böyle bir şeyi dünya kaldırmaz. Erdoğan’dan bunların hesabı sorulacaktır. Bunun için Trump’ın seçimi kaybetmesiyle Erdoğan’ın etekleri tutuştu. Biden’le bu biçimde ilişkiyi sürdüremeyeceğinden korkuyor. Şimdiye kadar Putin ve Trump dengesine dayanarak kendisin ayakta tutmaya çalışıyordu. Biden ABD’nin politikasını hepten değiştirecek, Türkiye’yi bir tarafa atacak değildir.

Ancak Trump gibi de Erdoğan’la iş yapmayacak. Bu kısmi değişiklik bile Erdoğan’ın nefesini kesmeye yeter. Damat Albayrak’ın bir tarafa atılması taşların yerinden oynadığını gösteriyor.

KDP’nin de Erdoğan’ın koltuk değneği olmayı bırakmasıyla tepe takla gideceği kesin. Çünkü KDP dışındaki bütün Kürtler bu soykırımcı faşist Erdoğan ve iktidar blokuna karşı direniyorlar.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.