Ermeni esirlere işkence

Dünya Haberleri —

3 Aralık 2020 Perşembe - 19:11

  • İnsan Hakları İzleme Örgütü, Azerbaycan’ı Ermeni esirlere karşı suç işlediğini belirterek, uyardı.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan askerlerinin, esir aldıkları Ermeni askerleri tokatladıkları, tekmeledikleri, onlara zorla Azerbaycan bayrağını öptürerek, Ermenistan Başbakanı’na küfür ettirdikleri ve “Dağlık Karabağ Azerbaycan’dır” demek zorunda bıraktıkları belirtildi. Örgüt yetkilisi Hugh Williamson, insan hakları kanunları gereği esirlerin korunması gerektiğini söyledi ve Azerbaycan yönetimini ihlallere acilen son vermeye çağırdı.

Azerbaycan’ın elinde ne kadar Ermeni askerinin esir olarak tutulduğu bilinmiyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, onlarca askerin esir olduğunu belirtiyor. Azerbaycan, dün akşam itibarıyla örgütün açıklamasına bir yanıt vermedi.

Azerbaycan ve Ermenistan, 9 Kasım’da Rusya’nın arabuluculuğunda 6 hafta süren yoğun çatışmaların ardından ateşkes anlaşması imzaladı.

Azerbaycan kayıplarını açıkladı

Azerbaycan, çatışmalardaki kayıplarını dün ilk kez açıkladı. Buna göre; 2 bin 783 Azerbaycan askeri öldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül’de başlayan ve 10 Kasım’da anlaşmayla sona eren savaşta ölen askerlerini açıkladı. Açıklamada, savaş süresince 2 bin 783 Azerbaycan askerinin öldüğü, bin 245 askerin de  yaralandığı ileri sürüldü. Askerlerden kimliğinin henüz belirlenemeyen 103’ünün DNA analiziyle teşhis edilmesi için çalışmaların sürdüğü ifade edilen açıklamada, 100’den fazla askerin kayıp olduğu, onların bulunması için de çalışmaların devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, askerlerin isim ve rütbelerinin daha sonra kamuoyuna açıklanacağı bildirildi. 

Ermenistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Alina Nigoğosyan, 14 Kasım’da yaptığı açıklamada 2 bin 317 Ermeni askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

BAKÜ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.