EŞİK’ten 5 acil talep

Kadın Haberleri —

.

.

  • Kadın kazanımlarının koruması ve çıkarılacak olası yasaların kadınlara getireceği zorlukları siyasi partilerin gündemine taşıyan EŞİK, 5 acil taleple görüşmelerine devam ediyor.


Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadın politikalarının güçlendirilmesi amacıyla siyasi partilerin eş genel başkanları, genel başkanları ve yönetim organları ile görüşmeye başladı. 
Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) gibi emek ve meslek örgütlerinin kadın birimlerinin temsilcilerinin de bulunduğu EŞİK bileşeni kadın örgütlerinden katılımcılar görüşmelerde yer alıyor.
 
Ortak mücadele çağırısı

Parti temsilcileri ile yapılan görüşmelerde kadın kazanımlarından geri adım atmayacaklarını ortaya koyan EŞİK, yakın dönemde Meclis gündemine getirilebilecek 5’inci “argı reform paketi” gibi düzenlemelerle kadın haklarına dönük saldırı ihtimallerini işaret ederek muhalefeti ortak mücadeleyi güçlendirmeye davet etti. 
 
Kadınların yaşadığı sorunlar görüşüldü

TCK 103. maddesi çerçevesinde çıkartılmak istenen “istismar” (tecavüzcü) faillerine dönük affın yanı sıra birçok konuyu görüşen EŞİK, boşanan kadının yoksulluk nafakasının sınırlandırılması, 6284 sayılı şiddet yasasının budanması, “çocuk haczi” adı altında kadınların velayet hakkının sınırlanması ve can güvenliklerinin tehdit edilmesi, kadının soyadı hakkına yeni saldırı ihtimallerini, illerde kurulması düşünülen “sulh komisyonları”nın hukuk devleti ve laiklik ilkelerini ihlali ve kadına şiddette arabuluculuk konularını da gündeme getirdi.

Acil talepler

Görüşmelerde kadın erkek eşitliğinin inşası için EŞİK'in 5 acil talebi olduğu aktarılarak, taleplerin hayat bulması için yerellerden ortak çalışmanın başlatılması istendi. Görüşmede ayrıca cinsel şiddet kriz merkezleri açılması, sığınakların sayı ve kapasitesinin arttırılması, LGBTİ+’lara yönelik şiddet ve ayrımcılığın sonlandırılması, işyerlerinde şiddet ve cinsel tacizin önlenmesi ile ilgili İLO’nun 190 sayılı sözleşmesinin Türkiye tarafından imzalanması ve uygulanması için baskı gücünün oluşturulması gerektiği vurgulandı.
 
Görüşmeler devam edecek

EŞİK, kabul edilen randevu talepleri doğrultusunda siyasi parti temsilcileri ile görüşmelerin Meclis’te grubu olan ya da olmayan tüm partilerle devam edeceğini belirterek, "Aynı ilkeler çerçevesinde görüş ve politika önerilerimizi, tüm parti liderleri ve kadın kolları, komisyonları, başkanları ile paylaşmayı sürdüreceğiz" dedi.

JINNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.