EŞİK’ten vekillere çağrı

Kadın Haberleri —

.

.

  • Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yeni Meclis'in kadın ve eşitlikçi erkek vekillerine çağrıda bulunarak, “Kadın haklarını yok etme girişimlerine hayır deyin” dedi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) yeni Meclis’in vekillerine açık çağrıda bulundu. 14 Mayıs 2023 seçimleri ile Türkiye tarihinin en kadın düşmanı Meclis çoğunluğunun oluştuğuna dikkat çekilen çağrı metninde, “Laik hukuk sistemine ve kadın haklarına yönelik ciddi geriye gidişlerin gündeme geleceği bir dönem başladı” denildi.  

Tüm haklara göz dikildi

Seçim kampanyası boyunca eğitim hakkından çalışma ve miras hakkına dek, kadınların doğumdan ölüme sahip olduğu tüm hakların tartışmaya açıldığına vurgu yapılan çağrı metninde, şöyle denildi: “Karma eğitim, seyahat hakkı, boşanma ve nafaka haklarının geri alınacağı dillendirildi. Kadın karşıtı programlar içinde yalnız kadınların ‘sahiplendirilmesi’ bile yer aldı. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Şiddet Yasası karşıtı söylemler ile kadınların şiddetsiz bir yaşam hakkını korumaya yönelik tüm mevzuat ve kurumlar hedef alındı. LGBTİ+’lar seçim kampanyasının her aşamasında hedef gösterildi ve yeni Meclis'in önüne ilk işlerden biri olarak LGBTİ+ varoluşu suç haline getirmek hedefi konuldu.”
AKP’nin iktidarı boyunca adım adım fiilen yürürlüğe koyduğu paralel dini hukukun, 28. Dönem Meclisi’nin ana gündemi olacağının şimdiden görüldüğü belirtilen çağrı metninde, 2015'te ‘Anayasa Mahkemesi'nin Türk Ceza Kanunu’ndaki resmi nikah olmaksızın dini nikah yapanlara veya yaptıranlara ceza getiren hükmünün’ iptal edilmesinin, erkek çok eşliliğinin ve çocuk yaşta evlendirmelerin, yani çocuk cinsel istismarının önünün açılması için en kritik adımlardan birisi olduğu hatırlatıldı. Daha sonra 2017'de müftülük nikahının yasallaştırıldığına işaret edilen çağrı metninde, “Bugün Yeniden Refah Partisi ve Hüda-Par gibi partilerin seçim propagandalarına ve mesajlarına baktığımızda zinanın suç haline getirilmesi, flörtün yasaklanması gibi ‘vaad’lere rastlıyoruz” denildi.

Çocuk cinsel istismarı

Erkek çok eşliliği meselesinin, çocuk cinsel istismarı ile de doğrudan doğruya ilişkili bir kavram olduğuna vurgu yapılan çağrı metninde, “Çünkü Türkiye kadın hareketinin on yıllardır mücadelesini verdiği gibi, çocuklarla cinsel ilişki yaşı ve evlilik yaşı konusunda bu ülkenin bir kısım muhafazakâr ve dinbazları tarafından İslam dininde kız çocukları için 9, erkek çocukları için 12 yaşta evlilik meşruymuş gibi gösterilerek çocuk cinsel istismarının ve çocuk yaşta evlendirmelerin önü açılıyor. Erkek çok eşliliği ile çocuk cinsel istismarının iç içe olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bunun çok acı sonuçlarından birisi yoksullaştırılmış ailelerin ve sığınmacıların kız çocuklarının ikinci, üçüncü veya dördüncü eş olarak ‘alma’ furyasıdır. Bu gerçeği hiç kimse görmek ve dillendirmek istemiyor” diye kaydedildi.

Hayatları daha çok tartışılacak

Çağrı metninde, yeni Meclis'te oluşan eşitlik karşıtı erkek ittifakının, önümüzdeki yasama döneminde kadın ve kız çocuklarının hayatlarının daha çok tartışılacağı, kadınları ve çocukları babalarının ve kocalarının ‘mülkü’ olarak tanımlayan ve onlardan gelecek her türlü ekonomik, fiziksel, cinsel, duygusal şiddeti hoş gören ve buna devletin müdahale etmeyeceği bir toplum yaratmak istediğine işaret edildi.

Eşitlikçi vekillere önemli görevler

Çağrı metninin devamında şu ifadeler yer aldı: “Tüm siyasi görüşlerden kadın vekillere çok önemli görevler düşüyor. Bu ülkenin kadınları ve çocuklarına böylesi bir hayatın layık görülmesine itirazı olan eşitlikçi erkek vekillere de. Çok iyi bilinmelidir ki; başka seçenek bırakılmamış, zorla 'ikna edilmiş' tek tük kadınların çok eşliliği ‘onaylayan’ beyanlarına bakılarak erkek çok eşliliği ve çocuk yaşta evlilik adı altında çocuk cinsel istismarı meşrulaştırılamaz. Bu ülkede milyonlarca kadın, kaynağını laiklikten alan Medeni Kanun’la garantiye alınmış olan haklarını özümsemiş, 100 yıldır bu hukuk sisteminde yaşamaktadır. Hiç kimse ama hiç kimse kadınları bu haklarından vazgeçiremeyecektir. Tüm kadın ve eşitlikçi erkek vekillerine, önümüzdeki süreçte Meclis'e getirilebilecek kadın haklarını yok etme girişimlerine hayır demelerinin, edecekleri milletvekili yemininin ve Anayasa’nın bir gereği olduğunu hatırlatıyoruz.” İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.