ESP Eşbaşkanı tutuklandı

ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü

ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü

  • ESP EşBaşkanı Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Müslüm Koyun ve ETHA editörü Nadiye Gürbüz’ün de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı. 

İstanbul ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılıklarının yürüttüğü iki ayrı soruşturma kapsamında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi) Milletvekili adaylarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evine 30 Nisan’da baskın düzenledi. Baskında İstanbul adayı Burcu Ayyıldız, Eskişehir adayı Müslüm Koyun ve İzmir adayı Meryem Yıldırım, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Şahin Tümüklü, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Nadiye Gürbüz, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin de içinde yer aldığı 23 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar, İstanbul ve Eskişehir adliyelerine sevk edildi. İstanbul’da gözaltına alınanlar, katıldıkları basın açıklamaları, yürüttükleri siyasi faaliyetler; Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik saldırılarda kullandığı kimyasal silah sonucu HPG’lilerin katledilmesine tepki gösteren açıklama ve eylemler, suçlama konusu yapıldı. Avukatlar, soruşturmaların temelinde kimyasal silah kullanımına gösterilen tepkiler olduğunu söyledi.  

Daha sonra savcılık, 13 isim hakkında tutuklama talep ederek, Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Hakimlik, ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü, ETHA editörü Nadiye Gürbüz, Kalender Polat, Sinem Çelebi, Adnan Özcan, Selvinaz Göçmez hakkında tutuklama kararı verdi. 

 

 

Eskişehir soruşturmasında da benzer suçlamalar yöneltildi. Savcılıktan hakimliğe sevk edilenlerden Yeşil Sol Parti Eskişehir Milletvekili adayı Müslüm Koyun hakkında tutuklama kararı verildi. Diğer isimler ise adli kontrol ve ev hapsi şeklindeki ceza uygulamalarıyla serbest bırakıldı. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.