Ev içi şiddette artış

Kadın Haberleri —

.

.

  • Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Eylül ayı Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı verilerini yayımladı.

Raporda 1-30 Eylül 2023 tarihleri arasında acil yardım hattına toplam 299 çağrı geldiği belirtildi. 15 Ekim 2007’den günümüze ev içi şiddet hattına gelen toplam çağrının 91 bin 209 olduğu açıklandı.

56 ev içi şiddet ihbarı
Raporda gelen çağrılar şöyle özetlendi:
“Eylül 2023 ayı içerisinde Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve yeni kayıt açılan toplam 89 şiddet vakasının 56’sı ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 33’ü eş şiddeti ihbarıdır. 20 çağrı sığınak talebinde bulunmuştur. Acil müdahale gerektiren 3 vaka ihbarı olmuştur. 59 çağrıya hukuki bilgilendirme yapılmıştır. 34 çağrı karakola, 21 çağrı ise barolara yönlendirilmiştir. Eylül ayı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 15-75 arasındadır.”

Psikolojik şiddette tavan
Verilere göre ihbar edilen şiddet vakalarının yüzde 43.33’ü psikolojik şiddet, yüzde 38.89’u fiziksel şiddet, yüzde 8.89’u sosyal şiddet, yüzde 6.67’si ekonomik şiddet ve yüzde 2.22’si cinsel şiddet vakasıydı.

En yakındaki erkeğin şiddeti
Raporda şu değerlendirmelere yer verildi:
“Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar kadına karşı şiddetin en güvenli yer olduğu varsayılan ev içerisinde eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. Eşler yüzde 49,2 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri yüzde 6,6 ile erkek partnerler takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda anne, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak maruz kalanlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.