Ev işçilerinin yüzde 80’i sigortasız

Kadın Haberleri —

.

.

  • Sigortasız ve uzun çalışma koşulları altında çalışan ev işçisi kadınların yevmiyeleri pandemiden kaynaklı 200 liradan 125 liraya düştü. Şerife Kurşun, 14 yıl çalıştığı evde sigorta isteyince habersiz işten çıkarıldığını söyledi.

ESRA SOLİN DAL
MA/ANTALYA

Kayıt dışı ve statüsüz çalıştırılan bir milyondan fazla ev işçisi kadın, ağır sorunlarla boğuşuyor. Çocuk-yaşlı bakımı ve ev temizliği gibi işlerde çalışan kadınların yaşadıkları sorunlara dikkati çeken İmece Ev İşçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Minire İnal, güvencesizliğin yüzde 80 düzeyinde olduğunu kaydetti. 
 
Başka gelirleri yok
 
Uzun yıllar ev işçisi olarak çalışan ve 2009 yılında temizlik için gittiği evin camını silerken 3’üncü kattan düştüğünü anlatan Minire İnal, 2 yıl önce emekli olduğunu ancak arkadaşları adına mücadeleye devam ettiğini söyledi. Güvencesiz çalıştırılmanın yüzde 85’lere ulaştığını belirten Minire İnal, çalışanların genel olarak eğitim alma olanakları olmayan, ortalama 40 ila 50 veya daha üst yaşlarda olduklarını ifade etti. İnal, “Bu arkadaşlarımız ailelerini  geçindirmek için çalışmak zorundalar. Birçoğu da tek yaşıyor. Başka bir geliri yok. Evli olanların da eşleri genellikle gündelik işlerde çalıştıklarından kazançları yetmediğinden ötürü ev işlerine gidiyorlar” diye belirtti. 
 
Ödenekten yararlanamadılar
 
“Pandemi herkes için zor, ev işçisi kadınlar için daha da zordu” diyen İnal, bunun nedenlerini şöyle özetledi: "Büyük bir kısmımız işe gidemedik. Hatta sigortalı çalışanlar bile dışarıdan hastalık getirir korkusu ile işten çıkarıldı. Normalleşme ilan edilse de işler düzelmiş değil. Normalde haftada beş altı kere işe gidenler bile şimdi ancak haftada bir ila iki kere işe gidiyor. Bu süreçte işten çıkarılan ev işçisi kadınlar, maalesef iş yasasında (İş Kanunu) işçi olarak görülmedikleri için ne kıdem tazminatı ne de bu işte kısa çalışma ödeneği, hiçbir şeyden yararlanamadılar. Tamamen kaderlerine terk edildiler. Gerçekten çok büyük sıkıntılar yaşadılar. "
 
Sigorta istedi, işten atıldı