Eylem çizgisinde netti

Eylem Ataş

Eylem Ataş

  • Yörük bir ailenin kızı olup Rojava Devrimi’ne katılarak şehit düşen Eylem Ataş’ın ağabeyi Hüseyin Ataş, “Kürt olmadığı halde Kürdistan ve Kürt sorununa çok ciddi bir yoğunlaşması vardı. Amasız, fakatsız sahiplenen bir çizgiden geliyordu” dedi.

MUKADDER AKYOL / MA / ADANA

Kuzey-Doğu Suriye’nin Minbic kentinde DAİŞ’e karşı savaşırken şehit düşen Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) üyesi Eylem Ataş’ın (Cemre Heval) şehadetininin 7. yılında, ailesi ve arkadaşları, “Yörük Eylem’in” Kürtler için mücadelesini anlattı. 

Adana’nın Aladağ ilçesinden Yörük bir ailenin kızı olarak 1992'de dünyaya gelen Ataş, henüz küçük yaşta mücadeleyle tanışır. Ataş’ın babası Kurtuluş Hareketi içinde yer aldığından evlerine sürekli baskın yapılır ve baba tutuklanır. Lise yıllarında Devrimci Liseliler (Dev-Lis) ile birlikte aktif mücadele içinde yer alır. Ataş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde okurken PKK’ye katılan yakın arkadaşı Heval Yeşilgöz’ün Dersim’de şehat düştüğünün haberini alır. 

Ataş, bu haberin ardından 2015’te Rojava’ya gitti. 23 yaşındayken 27 Haziran 2016'da DAİŞ’e karşı savaşta şehit oldu ve cenazesi 101 gün boyunca sınırda bekletildi. Ailenin ve birçok demokrat kesimin mücadelesi sonucu alınan cenaze, vasiyeti üzerine doğduğu Çukurova topraklarında Küçük Oba Mezarlığına defnedildi.