Eylemler yayılarak devam edecek

Diaspora Haberleri —

22 Ocak 2021 Cuma - 17:52

  • Türk cezaevinde açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen nöbet eylemi 10. gününde Alexanderplatz’daki miting ile son buldu.

MUHAMMED KAYA/BERLİN

Mitinge ATİK, CİK, Dest-Dan Kadın Meclisi, Berlin Özgür Kürdistanlılar Meclisi, Tamil Eelam Halk Konseyi Berlin temsilcisi  Schangar Oppala, Sosyalist Kadınlar Birliği(SKB), Avrupa Ezilen Göçmenler Birliği Konfederasyonu (AVEG-Kon), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Berlin Sol Parti Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş, Sol Parti Hamburg Eyalet Parlementosu Milletvekili Cansu Özdemir, Berlin Rojava Derneği, Êzîdî Kadın Meclisi temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

15 Şubat’ta kadar devam

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin ikinci ayını tamamlamak üzere olduğuna dikkat çeken KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer,  "Zindanlarda büyük bir direniş var. Bizler  burada onların sesinizi yükseltmeye çalışıyoruz. Avrupa özellikle Almanya  ağırlaştırılmış tecrit ve halk ihlallerinde payı vardır. Bunun için burada eylemlerimiz devam edecek. Bu tarihi direnişte yerimizi alacağız. Zaman özgürlük zamanıdır. 15 Şubat’a kadar eylemlerimiz yükselerek devam edecek" dedi.

YJK-E adına basın açıklaması okunurken, Berlin Özgür Kürdistanlılar Derneği Eşbaşkanı İsmail Parmaksız, "Bir kaç kişi ile başlayan özgürlük mücadelesi bugün milyonları buldu. Biz mücadelemizden dönmeyiz" dedi.

Erdoğan’ı desteklemeyin

Sol Parti Hamburg Milletvekili Cansu Özdemir, "Öcalan çağın en büyük filozofu. Tecridin nedenlerinden birisi, onun düşüncelerinin Rojava’da yaşam bulmasıdır. Alman hükümetinin Erdoğan diktatörlüğünü desteklemesi kabul edilemez" dedi.

SKB temsilcisi Seher Yeter ise tecride karşı mücadeleyi hep beraber büyüteceklerini belirtti.

Women Defend Rojava adına okunan bildiride, "Heiko Mass’ın Türkiye’ye gitmesi, AKP rejimini desteklemesi kabul edilemez. Tutsaklarla dayanışma içinde olduğumu belirtiyoruz" dedi.

Tamillerden destek

Tamil Eelam Halk Konseyi Berlin Temsilcisi Schangar Oppala ise "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde tecrit kabul edilemez. Bunun için açlık grevleri direnişçileri ile desteklerimizi sunuyoruz. Bizler demokrasi için bir arada mücadele ederek başaracağız" dedi.

Eylem boyunca sık sık "Bijî Serok Apo, "Hoch die İnternationale Solidaritat", "Bijî Berxwedana Zindanê" sloganları atıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.