Êzîdî kurumları: İşgale karşı yekvücut olalım

Yurt Dışı Haberleri —

Êzîdî kurum temsilcileri

Êzîdî kurum temsilcileri

  • Şengal’e yönelik saldırıların Başûrê Kurdistan ve Rojava’ya yönelik saldırılardan bağımsız olmadığını ifade eden Êzîdî kurum temsilcileri, herkesi işgal saldırıları karşısında yekvücut olmaya davet etti.

ERKAN GÜLBAHÇE / SAARBRÜCKEN

ABD’nin planlamasıyla Ankara, Hewlêr, Bağdat arasında 9 Ekim 2020’de imzalanan “Şengal Anlaşması” ile 3 Ağustos 2014’te soykırımdan geçirilen Êzîdîlerin, kendi öz savunmalarını sağlamak amacıyla kurdukları Êzidxan Asayişi baypas edilmek istendi. Anlaşmanın ardından Kazımi’ye bağlı güçlerin Şengal’e yönelimleri, her defasında halkın direnişiyle püskürtüldü. Geçen 2 yılda Türkiye’nin defalarca hava saldırılarıyla hedef aldığı Şengal, KDP ve medyası tarafından sürekli hedef gösterildi. Başûrê Kurdistan’a yönelik 17 Nisan’da başlatılan işgal ile AKP ve KDP’nin baskılarıyla, Irak ordusu da 18 Nisan’da Şengal’e yönelerek, Êzidxan Asayişine saldırdı. 17 gün boyunca saldırılarını sürdüren Kazımi güçleri, halkın direnişi sonucu geri çekilmek zorunda kaldı. 
Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin denetimindeki ordunun Şengal saldırısına ve bundan sonra olası saldırılara karşı alınacak tutumu Êzîdî Diploması Komitesi üyesi Fikret İgrek, Êzîdî Demokrasi ve Özgürlük Partisi (PADÊ) Avrupa temsilcisi Bedel Kosso ve NAV-YÊK Eşbaşkanı İbrahim Kahraman ile görüştük.