Faşist Bahçeli’den demokrasi müjdesi!

Forum Haberleri —

20 Kasım 2020 Cuma - 23:00

  • MHP ve Çakıcılarla iç içe, kol kola olan AKP ve Erdoğan’dan kimse hayırlı bir adımın atılacağına inanmaz. Bu çevrelerle Türkiye’ye demokrasi ve adalet gelmez. Türkiye’ye adalet ve demokrasi bu faşist blokun tasfiyesiyle ancak hayat bulur.

ZEKİ AKIL

Türkiye’yi kaos ve savaşa sürükleyen AKP-MHP hükümeti şimdi demokrasi ve hukuk konularında reformlar yapacağını söylüyor. Türkiye tarihinin en ırkçı ve faşist iktidar bloku kafasına saksı düşmüş gibi şimdi reformlar söylemini kullanıma sokuyor. AKP 18 yıldır iktidarda. Demokrasinin canına okudu. Milletvekillerini, belediye başkanlarını zindanlara attı. Seçimle kazanılmış belediyeleri gasp etti. Türkiye’nin aydınlarını ve entelektüel gücünü tüketmeye kalktı. Hapishaneleri gazetecilerle, yazarlarla doldurdu. AİHM kararlarına uymadı. Kendi Anayasa Mahkemesinin kararlarını uygulamadı. Onu da bırakalım; mahkemenin salıverdiği Osman Kavala’yı mahkeme kapısında yeniden tutukladılar.

Erdoğan istediği yasaları çıkardı. Parlamenter sistemi ortadan kaldırdı. Meclis göstermelik hale getirildi. Türk tipi başkanlık sistemine geçti. Toplumu bastırdıkça bastırdı. Van gibi şehirlerde valilerin emirleriyle aylarca, yıllarca miting, yürüyüş, gösteri hakları askıya alındı. Yasalarda var olan hakları bile kullandırmadı. Yasaları uygulamaya engel olan hükümetin kendisiydi. Türkiye’yi karanlığa, dışarıda savaşa sürükleyen bu hükümetti.

Bahçeli, Türkiye’ye demokrasi müjdesi veriyor! Demokrasi kala kala Türkiye’nin faşist ve ırkçı partisine, Bahçeli’ye kalmış. Alaattin Çakıcı’yı hapisten çıkardı hem de onun gibiler için AKP’ye yasa hazırlatarak. Çakıcı Türkiye’nin ana muhalefet liderine hakaretler yağdırarak tehdit ediyor ve Bahçeli bunun sırtını sıvazlıyor. Kürtleri yok sayan ve sınır içinde veya dışında üzerlerine imha seferleri düzenlemeyi birincil görev saymış Bahçeli, Türkiye’ye demokrasi getirecek!

Bu çıkış ve söylemler aslında Erdoğan’ın bitişinin, iflasının ilanıdır. İçeride ve dışarıda teşhir ve tecrit olmuş durumda. İktidarı kaybederse ağır suçlarından ötürü yargılanma korkusuyla demokrasi yalanına sarılmak zorunda kaldı. Erdoğan’ın demokrasi diye bir derdi yoktur. Demokrasiyi bütün itirazlara rağmen ortadan kaldırmak için sınırları zorladı. Hapishaneleri bu ülkenin çocuklarıyla doldurdu. Kendisini eleştirenleri ve muhalefeti hain ve düşman ilan etti. Şimdi zihniyetini, ideolojisini mi değiştirdi? Hayır. Türkiye’yi karanlık bir girdaba çekti. Bundan sonra böyle götüremeyeceğini gördü. Gündem değiştirip baş aşağı gidişini durdurmak için reform oyununa baş vurmaya kalkıyor. Kontrgerillanın sivil kolu, devletin kirli işlerinin ihalesini almış MHP bu ülkeye adalet ve hukuk getirecekmiş!

Kürtler üzerinde inkar ve imha politikalarında bir değişiklik yok. Demokratik çevreler ya hapiste ya da yurtdışına kaçıyor. Bunu yapan da bu iktidarın kendisi. Sanki bunu yapanlar başka güçlermiş de şimdi yönetime gelenler bu uygulamalara son vermek istiyor, bu amaçla reformlar yapacakmış. Kim bu ırkçı ve faşist demagoglara inanır. ABD seçimleri Trump’ı götürdü. Avrupa bu haliyle Türkiye’yi taşıyamıyor. Arap dünyasından izole olmuş. Dünyanın nefret ettiği, Arap devletlerinin başına bela olmuş İnvancıları, El Nusra ve DAİŞ artıklarını etrafına toplamış bir Türkiye bu dünyada fazla yol alamaz. ABD’yi Trump dönemindeki gibi kullanamaz. İçeride ekonomi içinden çıkılmaz hale getirildi. Adli sistem bitirildi. Basın yerlerde sürünüyor. Halka söyleyecek yalanları kalmadı. Elleri halkların kanında. Bu baskıcı ve faşist rejimi Türkiye ve dünya daha fazla taşıyamaz. Ancak Erdoğan ve şürekası da demokratik bir tarzda iktidarı bırakıp gitmiyor. İktidar uğruna nasıl ki, Erdoğan ırkçı MHP ve Ergenekon’la ittifak yaptıysa yine iktidar uğruna reform yalanına başvuruyor.

MHP ve Çakıcılarla iç içe, kol kola olan AKP ve Erdoğan’dan kimse hayırlı bir adımın atılacağına inanmaz. Bu çevrelerle Türkiye’ye demokrasi ve adalet gelmez. Reform kavramını iktidarı için bir araç olarak kullanmaya kalkabilir ama bu MHP ve Bahçeli’yle yan yana geldiğinde bütün inandırıcılığını yitirir. Erdoğan, Türkiye için bir şey yapacaksa önce irade olması, Bahçeli ve Ergenekon vesayetinden kurtulması gerekir.

Türkiye’ye adalet ve demokrasi bu faşist blokun tasfiyesiyle ancak hayat bulur. Bu iktidarın yolun sonuna geldiği ortada. Ancak onu aşacak güçlü bir demokratik çıkışa ihtiyaç var. CHP şimdiye kadar onların koltuk değneği oldu. Buna karşı Kılıçdaroğlu ödül olarak Çakıcılardan hakaret ve tehditler aldı. Demokrasi ancak halkların örgütlü direnişiyle kazanılır. Faşistlerden demokrasi bekleyenler var olanı da kaybederler.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.