Gazeteci Gök tahliye edildi

Abdurrahman Gök, tahliye

Abdurrahman Gök, tahliye

  • MA editörü Abdurrahman Gök, hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi.

Amed’de 25 Nisan’da tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla açılan davanın ikinci duruşması, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gazeteci meslek örgütleri temsilcilerinin izlediği duruşmada Gök hazır bulundu. 

İş birlikçi ajan Ümit Akbıyık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Akbıyık, Gök’ü tanıdığını ve Pel Prodüksiyon’da çalıştığını; Gök’ü Pel’de gördüğünü ama tarihi hatırlamadığını söyledi. Akbıyık, “Şahısla ilgili bildiğim başka bir şey yoktur” dedi. 

Gök'ün avukatı Resul Temur, Kemal Kurkut cinayetini bilip bilmediğini tanığa sordu. Akbıyık, bunu basından bildiğini fakat fotoğrafı çekeninin kim olduğunu bilmediğini söyledi. Gök'ün sağlığı ile ilgili bir gözlemi olup olmadığı sorusuna ise Akbıyık, herhangi bir gözlemi olmadığı cevabını verdi. 

Gök: Ben MA çalışanıyım

Sonrasında söz alan Gök, 20 yılı aşkın bir süredir gazeteci olduğunu hatırlatarak, "Gazeteciliğimin son 10 yılında çatışmalı alan gazeteciliği yapıyorum. Ben Pel Prodüksiyon  çalışanı değilim, MA çalışanıyım. Savcılığın ortaya koyduğu bütün deliller MA'da yaptığım haberlerdir. Bu bile bunu çürütüyor. Buna rağmen Pel Prodüksiyon’da bir kez gördüğünü belirtiyor. Ben Ocak 2020’de yaralıydım. Buradaki yargılamalara dahi bastonla geldim. Tanığın yanlış söylediği burada bile ortaya çıkmış. 2009’da Meclis muhabiriydim. Siirt ve Amed’de Newrozlara gittim. Newroz'da çektiğim fotoğraflar gerekçesiyle tutuklandım ve 8 ay sonra serbest bırakıldım. Bundan ötürü tanığın gerçek bir şey söylediğini sanmıyorum. Ben ilk kez onu burada gördüm. Dosyada bana ait bir ifadesi yoktu. Bu ifadeler savcılık ilk bana gösterdiğinde yoktu. Sonra bu tanığın 5 ifadesinde benim adım geçiyor. Ben yönlendirme altında ifade verdiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Gazeteciler aralarında konuşur 

Gök, Kemal Kurkut fotoğraflarıyla Diyarbakır Emniyeti'ni boşa çıkardığı için 8 aydır tutuklu bulunduğunu söyledi. Gök, HTS kayıtlarına da değinerek, "Bahsi geçen kişilerin hepsi gazetecidir. Gazeteciler kendi aralarında konuşur. Birbirleri ile haber sohbeti yapar, başsağlığı diler. Cezaevinde iken bile telefon görüşmesi yaptığım dosyaya eklenmiş. Kobanê Belgeseli suçlama konusu yapılmış. Gazetecinin amacı oradaki hakikati açığa çıkarmaktır. Ben de bunu yaptım. Bir gazeteci iktidarın dili ile gazetecilik yapmaz" dedi.

Ardından söz alan avukat Resul Temur, müvekkilinin Pel Prodüksiyon’da çalışmadığını vurguladı. Temur, "Tanık doğrudan 'ben Abdurrahman Gök’ün filine denk gelmedim' dedi. Bu sebepten tanığın beyanları kendini kurtarmaya dönük. Beyanları esas almamanızı öneriyoruz” diye konuştu. 

Polisi kadrolu elemanıdır

Avukat Mehmet Emin Aktar ise tanığın polisin kadrolu itirafçısı olduğunu söyledi. Aktar, bu sebeple tanığın beyanlarının esas alınamaması gerektiğini vurguladı. MLSA avukatı Veysel Ok, Gök'ün "iktidarı rahatsız ettiği" için yargılandığını söyledi. Pel Prodüksiyon’un legal bir şirket olduğunu vurgulayan Ok, Gök'ün ise burada çalışmadığını kaydetti. Ok, söz konusu suçlamayla prodüksiyonun da illegalize edilmeye çalışıldığını söyledi. Ok, tanık iddialarına işaret ederek, "Akbıyık, bir itirafçıdır. Yargıtay'a göre itirafçı tanık beyanları tek başına suç teşkil edemez. Kendini kurtarmak için bu iftirayı atar" diye kaydetti. MA’ya ilişkin "terörle iltisaklı" iddiasına da değinen Ok, AYM’nin Cemil Uğur kararını hatırlatarak, gazetecinin ajans üzerinden yargılanmayacağını ifade etti. Ok, "Gazetecinin elindeki bitirilememiş haberler, kayıtlar suç olamaz. Buradaki dosyaya baktığımızda asıl sebebin Kemal Kurkut fotoğrafları olduğunu biliyoruz. Kemal Kurkut ve Abdurrahman Gök bir bütündür. Tahliye talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, yurt dışı yasağı şartıyla tahliye kararı verdi. Duruşma 12 Mart'a ertelendi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.